„Съгласие” е паролата на успеха на самодейците в Дебелец


„Съгласие” е паролата на успеха на самодейците в Дебелец
Читалище „Съгласие”
26 Март 2013, Вторник


На 6 април 1887 г. 40 будни българи от Дебелец се събират, за да запалят факела на просветата в родния си град.

Автор: Здравка Христова

По инициатива на местните учители Дончо Момчев Хаджиев, Кръстьо Попгеоргиев и Никола Поптодоров, те основават дружество "Съгласие". Така на десетина километра от Търново преди 126 години е положеното началото на бурна читалищна дейност, която е жива и до днес. Богати са традициите на културната институция, съхранени и предавани през годините, те са оня живец, който поддържа духа на градчето и днес.

Година по-късно, в началото на 1888 г., ентусиазираните самодейци поставят на импровизирана сцена в местното училище първата пиеса "Сиромах Танчо" на Бачо Киро Петров. Следват още десетки постановки, защото интересът към театъра е огромен.
Трябва да минат обаче още 44 години, за да се настани „Съгласие“ в самостоятелна сграда. Народното читалище е открито на 18 декември 1932 г., вдигнато е само за четири месеца с доброволния труд на местните хора.

Първата му и основна дейност е създаването на библиотека. С помощта на дарения е събран първият книжен фонд. Колко са били по онова време книгите не е известно, но когато председателят на дружеството Дончо Хаджиев напуска учителството и отива на работа във Варна, дейността замира и библиотеката се разпилява.

Час след неговото завръщане започва трескава работа за набиране на нови книги и списания. Разпращат се писма и молби до частни лица, издателства и редакции, да се притекат на помощ. Библиотеката расте и се развива ежегодно.
За набавянето на томовете се предвиждат специални суми по бюджет. За да се въведе ред в заемането и опазването на книгите, на Общо събрание в Дебелец през 1912 година се гласува и приема Правилник на библиотеката.

Когато отворим инвентарните книги и се запознаем с фонда, чувстваме полъха на широка любознателност от неговите събирачи. Силно впечатление правят произведенията на българските, руските и западни класици, списанията "Българска сбирка", "Мисъл", "Читалище", както и всичките 20 тома от сборника "Народни умотворения". Всичко това - грижливо запазено, подвързано с кожена подвързия, а на гърба на всяка книга, освен заглавието на произведението, е написано със златен бронз и „Читалище "Съгласие" Дебелец“.

Успоредно с читалищната дейност, от 1919 г. бързо се развива и библиотеката при ученическото просветно дружество "Христо Ботев". Двете са обединени през 1930 г., за да ползват общо помещение за читалня. Която, разбира се, с годините също отеснява, затова през 1962 г. към основната сграда е вдигната пристройка, в която до ден днешен се помещават библиотеката и книгохранилището.

Създадени са уютна обстановка и атмосфера за спокойна работа в духа на възрожденските традиции. До 1940 г. библиотекарите, като членове на Управителния съвет, работят на обществени начала, подтиквани от чувството за обществен дълг. Година по-късно местната управа в града взима решение за отпускането на щатна бройка за длъжността „библиотекар“ и определя месечна заплата от 300 лв.
Днес духовното средище разполага с 16 000 тома научна и художествена литература. Годишно обслужва средно 400 читатели.

Изключително богата е и културната дейност.
Вече 10 години работи клуб "Краезнание", който заедно с фолклорните формации към читалището издирва, изучава, пресъздава и съхранява автентичните традиции - история, песни, обичаи от Дебелец, и поддържа краеведската дейност на библиотеката. Ежегодно се правят тематични изложби на рисунки, керамика, фотоси за различни годишнини на поети, писатели и тяхното творчество, местни празници и тържества, литературни четения, конкурси.

Читалищното настоятелство прибягва до нетрадиционните форми за набавяне на средства - участия с проекти по различни програми, дарения от издателства, читатели и други. Спечелването на един такъв проект по програмата "Глобални библиотеки" например позволи преди време компютъризиране на библиотеката и достъп до интернет.
За 125-ата си годишнина читалище "Съгласие" в Дебелец се сдоби със свое знаме и герб, които бяха тържествено осветени на празничен концерт-спектакъл. Знамето е зелено и на него има лира, театрална маска и книга, които символизират основните дейности, които културната институция развива.

Театралната формация, фолклорната група "Росен здравец" и съставът за стари градски песни "Ретроритъм" са гордостта на културната институция.
От първата постановка са минали 125 г., сменят се поколения самодейци, театърът играе и печели награди от национални и международни конкурси. През последните години с артистите работи гордостта на великотърновския театър Милен Иванов. През 2008 година редом до възрастните артисти застават и децата от "Смехоран", чийто ръководител пък е Събка Илиева.

Награда за главна мъжка роля, наградата на публиката и номинация за най-добър спектакъл – това са само част от призовете, които обра театралният колектив в Дебелец за постановката "Господин за един ден" на Международния конкурс за самодейци в Каварна преди две години.
С награда бе отличен и Симеон Иванов, който пък се въплъти в образа на Бай Ганьо при представянето на друга пиеса - "Господин Балкански" от Георги Данаилов.
Трупата от Дебелец всъщност редовно си тръгва с първи награди и от Международния театрален фестивал в Тополовград, както и от Общинския празник в Самоводене.

"Радост и удоволствие" са двете думи, с които търновският актьор и режисьор Милен Иванов описва работата си с любителите актьори от Дебелец. Да репетираш вечер в салона на читалището, на доброволни начала - това ги прави истински герои за мен, сподели още той.

През 1991 г. са създадени групите "Ретроритъм" и "Росен здравец". Двете певчески формации също са натрупали огромно количество награди от различните си участия и са се превърнали в емблеми не само на читалището, но и на цялото градче.Тяхна е основната заслуга от 18 години Дебелец да е ежегоден домакин на празника на градската песен "Засмяна пролет", казва Юлияна Стефанова, която е секретар на читалище "Съгласие" в Дебелец и организатор на проявата.

Любителското творчество не е само лично удовлетворение. То възпитава, облагородява, доставя радост и наслада на публиката, отбеляза още Стефанова. Концертът беше последната дейност по спечелен от читалището проект по общинската програма за подкрепа на изкуството и културата.


За 125-ата си годишнина читалище „Съгласие 22 години групата „Ретроритъм През последните години библиотеката е единствената действаща в града и разполага с 16 000 тома литература Награда за главна мъжка роля, наградата на публиката и номинация за най-добър спектакъл

В категории: Горещи новини , Духовни средища

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки