Пропуснати срокове за възстановяване на земи


Пропуснати срокове за възстановяване на земи
28 Март 2013, Четвъртък


Имам наследствена земя от майка ми в размер на 38 дка, намираща се в с. Студена, общ. Свиленград. Преди да почине майка ми се разболя тежко и така и не потърси земята си.

Автор: Християн Митев юрисконсулт

Терените са записани по местности и декари в емлячните регистри на с. Студена, но поземлената комисия в Свиленград не иска да ми ги върне и да си изкарам скици, защото срокът е минал. Консултирах се с един свиленградски адвокат и той ми отговори, че в момента е спряно връщането на земята и че тази земя ще стане общинска. Какво мога да направя, за да си върна майчините имоти? Какво сме виновни, че заради тежки болести сме закъснели, след като имотите ни са описани в регистрите? 
Еленка Тодорова,
с. Мустрак, общ. Свиленград, обл. Хасковска


Интересуваща ви уредба се съдържа в чл. 11 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). Съгласно неговата ал. 1 собствениците или наследниците на земеделски земи, които са притежавали преди образуването на трудовокооперативни земеделски стопанства или държавни земеделски стопанства, независимо от това дали са били включени в тях или в други, образувани въз основа на тях селскостопански организации, подават заявление за възстановяване правата си върху земеделските земи в седемнадесетмесечен срок от влизане на закона в сила, тоест от 4 юни 1992 г.

В ал. 2 на чл. 11 е предвидено лицата, пропуснали да подадат заявления в посочения срок, да установят с иск срещу съответната община правото си да възстановяват собствеността си върху земеделските земи. Съгласно § 22 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗСПЗЗ исковете по чл. 11, ал. 2 се предявяват в тримесечен срок от влизането в сила на този закон, а именно до 9 май 2007 г.
Трябвало е в периода 1992-2007 г. да направите необходимите постъпки за възстановяване правото на собственост върху посочените земи. Към този момент за съжаление няма как да бъдат удовлетворени претенциите ви.

Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат


В категории: Горещи новини , Кантора Десант

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Теодора Ненова
01.06.2017 08:10:30
0
1
Според сведущи може да се подаде иск за възстановяване на незаявени земеделски земи в съответната община. Възможно е общината да откаже възстановяването (може да предложи компенсаторни бонове). Този отказ може да се обжалва в съд или да се подаде иск в съда за възстановяване.

Как стои въпроса, ако през всичкото време от 1992 г. до сега имотите се владеят и обработват от наследниците на собственика на имотите?
Как стои въпроса, ако незаявените имоти са продадени на трето лице от наследниците на собственика и това трето лице владее и обработва тези земи през всичкото време от 1992 г. до сега? Може ли това трето лице да иска възстановяването на тези земи?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки