Имам наследствена земя от майка ми в размер на 38 дка, намираща се в с. Студена, общ. Свиленград. Преди да почине майка ми се разболя тежко и така и не потърси земята си.
Автор: Християн Митев юрисконсулт
Терените са записани по местности и декари в емлячните регистри на с. Студена, но поземлената комисия в Свиленград не иска да ми ги върне и да си изкарам скици, защото срокът е минал. Консултирах се с един свиленградски адвокат и той ми отговори, че в момента е спряно връщането на земята и че тази земя ще стане общинска. Какво мога да направя, за да си върна майчините имоти? Какво сме виновни, че заради тежки болести сме закъснели, след като имотите ни са описани в регистрите?
Еленка Тодорова,
с. Мустрак, общ. Свиленград, обл. Хасковска
Интересуваща ви уредба се съдържа в чл. 11 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). Съгласно неговата ал. 1 собствениците или наследниците на земеделски земи, които са притежавали преди образуването на трудовокооперативни земеделски стопанства или държавни земеделски стопанства, независимо от това дали са били включени в тях или в други, образувани въз основа на тях селскостопански организации, подават заявление за възстановяване правата си върху земеделските земи в седемнадесетмесечен срок от влизане на закона в сила, тоест от 4 юни 1992 г.
В ал. 2 на чл. 11 е предвидено лицата, пропуснали да подадат заявления в посочения срок, да установят с иск срещу съответната община правото си да възстановяват собствеността си върху земеделските земи. Съгласно § 22 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на ЗСПЗЗ исковете по чл. 11, ал. 2 се предявяват в тримесечен срок от влизането в сила на този закон, а именно до 9 май 2007 г.
Трябвало е в периода 1992-2007 г. да направите необходимите постъпки за възстановяване правото на собственост върху посочените земи. Към този момент за съжаление няма как да бъдат удовлетворени претенциите ви.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат
Според сведущи може да се подаде иск за възстановяване на незаявени земеделски земи в съответната община. Възможно е общината да откаже възстановяването (може да предложи компенсаторни бонове). Този отказ може да се обжалва в съд или да се подаде иск в съда за възстановяване.
Как стои въпроса, ако през всичкото време от 1992 г. до сега имотите се владеят и обработват от наследниците на собственика на имотите?
Как стои въпроса, ако незаявените имоти са продадени на трето лице от наследниците на собственика и това трето лице владее и обработва тези земи през всичкото време от 1992 г. до сега? Може ли това трето лице да иска възстановяването на тези земи?