От 17 март 1999 г. до края на 2003 г. синът ми работи с комисионен договор, като за всяка от тези години работодателят подаваше в Данъчна служба по чл. 41 данъчна декларация.
Автор: Християн Митев юрисконсулт
Въз основа на тях внесохме здравните осигуровки. От 2004 г. до 2008 г. по граждански договор платихме осигуровките за здраве и пенсия без участието на работодателя. Едва от края на 2008 г. синът ми е на трудов договор при друг работодател.
Въпреки че е на 42 г., официално стажът му е около 10 г., така че тези 5 г. - от 1999 г. до 2003 г., са му крайно необходими. Как може да се добави и този стаж към останалия?
Иванка Георгиева,
Перник
Времето, което се зачита за осигурителен стаж, е уредено в чл. 9 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). В посочения текст са описани различни хипотези свързани с времето, което се признава за трудов стаж. Най-общо можем да кажем, че за трудов стаж се признава времето, през което са внасяни или са дължими осигурителни вноски от работодателя в случаите на съществуващо трудово правоотношение, както и времето, през което са внасяни осигурителни вноски от самоосигуряващо се лице.
Във вашия случай през периода 1999-2003 г. синът ви е работил не по трудово правоотношение, а по гражданско правоотношение (комисионният договор е вид граждански договор). Това означава, че той попада в обхвата на самоосигуряващите се лица по чл. 5, ал. 2 от КСО: самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка.
Съществуването на комисионен договор и данъчни декларации не доказва изпълнението на задължението за внасяне на осигурителни вноски. Доколкото синът ви не е внасял осигурителни вноски, както е бил длъжен съгласно КСО, то няма как 5 годишният период да му бъде признат за осигурителен стаж.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат