Морският град има всички шансове да оглави българската класация в престижния конкурс, убеден е сър Боб Скот
Автор: Веселин Максимов
Варна със сигурност ще влезе във финалната тройка в конкурса за културна столица на Европа през 2019 година. Тази шокираща прогноза изрече сър Боб Скот, основният двигател на идеята, направила Ливърпул такава столица през 2008 година.
Въпреки че във Варна протестите срещу местното управление и монополите бяха най-силни и тя е родното място на хидрата ТИМ, английският експерт е нает от инициативния комитет да консултира неговите действия и инициативи. Той е на едномесечно посещение в града, за да координира действията си с активистите на местна почва.
Любопитно е, че сър Скот е твърдо убеден, че в предварителната селекция ще попаднат четири български града, от всичките десетина, които вече представиха своите кандидатури. Съвсем очаквано, според някои специалисти (и според самия него), това са София, Варна, Пловдив и Бургас.
Още по-кощунствено обаче звучи развитието на надпреварата, както я вижда англичанинът – София ще отпадне при следващата цедка и морската столица ще остане да се състезава с вечния си конкурент Бургас и с артистичния Пловдив. Вяра за това му дава историята с Ливърпул, който в началото дори не е бил сочен сред тези градове, които имат изобщо някакъв шанс.
Избирането на града на „Бийтълс” за културна столица на Стария континент преди пет години не е единственото подобно преживяване на опитния лобист.
Твърдото му убеждение е, че журито всъщност изобщо не взема под внимание натрупването на най-много културни институти на квадратен метър площ, както е още от времето на застойния социализъм в София, а оценя най-много хъса и енергията на съответния град и неговите жители. А това през последните месец и нещо се видя, че във Варна изобщо не липсва. Боб Скот твърди, че за успешната надпревара са най-важни масовото участие на хората и добрият бюджет.
Ако Варна бъде избрана за победител в престижния конкурс, в нея могат да се излеят до 70 000 000 евро, които коренно ще я преобразят и далеч не само в културно отношение. Това обаче ще стане ясно през 2014 година.
Според Боб Скот това са нови, свежи пари, които ще дойдат допълнително, а далеч не вече предвиденото финансиране от местен бюджет, държавна субсидия, спонсори и фондации.
Със сигурност е ясна една твърда сума, отдавна определена за победителя в инициативата „Културна столица на Европа”. Това са 1 500 000 евро от наградата „Мелина Меркури”, учредена на името на голямата гръцка певица и бивш културен министър на една от южните ни съседки.
Сър Скот е твърдо убеден, че Варна е в много по-добро състояние в България, отколкото индустриалният Ливърпул е бил във Великобритания по време на тогавашната надпревара и отношението към него е било доста по-хладно, в сравнение с останалите желаещи, но въпреки това е привлякъл помощ от спонсори на стойност цели 25 000 000 евро.