Свещеник чупи нарочно гробищна бариера


Свещеник чупи нарочно гробищна бариера
Още преди скандалната бариера, на входа се набива на очи рекламната табела с услугите, които предоставя за погребенията общинският обреден дом
08 Април 2013, Понеделник


Общинската траурна фирма въвела такса за автомобили от 50 ст., не платиш ли – оставаш при мъртвите

Автор: Гергана Костова

Гробищен скандал разтърси Кърджали в началото на седмицата, след като управителят на общинския обреден дом Моника Атанасова алармира полицията за вандалска акция на отец Петър Гарена. Стана ясно, че той е счупил бариерата на централния вход за гробищния парк, разгневен от факта, че трябва да пусне 50 ст., за да се вдигне преградата пред автомобила му на излизане.
Свещеникът се развикал на служителите там и докато те отреагират, потрошил монтираната два дни преди това бариера, дълга 4 метра и изработена от алуминий.

И все пак, вход за гробище?!

„Отец Петър Гарена, както и всички други свещеници, посещаващи гробищния парк, извършват там опела, панихиди, които им се заплащат от близките, т.е. те са там, за да извършат поискана и платена услуга. Не е редно да влизат и излизат безплатно с автомобилите си, след като всички останали посетители си плащат. Общинският съвет е гласувал съответната услуга – вход с МПС 0,50 лв., която следва да се заплаща от всички влизащи с коли в гробищата”, аргументира се Моника Атанасова.

Автоматичната бариера е монтирана на 26 март следобед. Системата е снабдена с входящ терминал – автоматично пропускане на влизащите автомобили, с вградени под асфалтовото покритие сензори за движението на колите, светлинно фискално устройство, свързано с НАП, което при излизане изисква 50 ст., предупредителни светофари за МПС-тата и всичко необходимо за работата на устройството, обясни още тя.

Миналата година по нейна инициатива в общината е била задвижена процедура за избор на оферта за поставянето на бариерата пред централния портал на гробищния парк, впоследствие е сключен договор между кметството и фирмата изпълнител.
„Автоматичната бариера не различава обикновения гражданин от духовниците или от частната погребална фирма. Освен това, таксата за входа е гласувана от общинските съветници, както и целия ценоразпис на услугите на обредния дом, това не са мои приумици”, подчерта Атанасова.

А полицаите снемат отпечатъци...

Ден преди екшъна на Гарена, малко след монтирането на бариерата, отец Боян Саръев също е бил принуден да плати, за да напусне парка с колата си. Той също се ядосал, но без да изпада в крайности като колегата си, които не подхождат на един свещеник.

Гневът на развилнелия се отец Петър кипнал и на следващия ден, когато му се наложило да си върши работата по три погребения. Още рано сутринта той пак строшил препятствието, след което сам позвънил на Моника Атанасова и й съобщил за стореното.
За попския рецидив сигнал тогава е подал служител от гробищния парк. Полицейски автопатрули и бусът на криминалистичната лаборатория бяха на входа, разследващи снемаха отпечатъци и оглеждаха района, но не коментираха нищо.
По-късно ядосаният свещеник изрази възмущение заради въведената такса на входа, като я нарече „дивотия и наглост”.

„И гробищата са мое работно място, аз не стоя само в църквата. Бариерата е направена като капан – вдига се автоматично пред колата и после щраква. Ако дойде линейка, и нейният шофьор ли ще трябва да си плати, за да излезе оттам?”, нареждаше отчето. Той изрази съжаление, че миналата година е спрял подписка с искане за оставката на управителката Атанасова. 

Не е ли по-лесно да махнат входната такса?

Затвор или пробация грозят нервния разрушител на чуждо имущество, твърдят юристи. Те обясниха, че при такова деяние извършителят попада под ударите на два члена от наказателния кодекс, като при единия наказанието за непристойни действия, нарушаващи обществения ред и хулиганство е затвор до 2 години или пробация, а при другия – лишаване от свобода до 5 години за унищожаване или повреждане на чужда движима или недвижима вещ.

Веднага след първата му акция полицията е образувала проверка по случая, започнало е и досъдебното производство. Няма внесена писмена жалба от обредния дом. В Кърджали миряните обаче застават в подкрепа на провинилия се отец Петър Гарена.
„Прав е попът, купуваме си парцели за гробове и не можем да стигнем до тях. Лъжа е, че таксите отиват за благоустрояването, тънем в кал и бурени”, негодуваха местни хора. 

„Недопустимо е и от опечалените да се изисква такса, тя трябва да влиза в цената на общата услуга. Готов съм да ме арестуват полицаите, ще направя жертва заради хората, защото въпросът е принципен”, заяви свещеникът. Той настоява входът да осигурява свободен и безплатен достъп на всички. „Въпросът не е в стотинките, но не може да се събират пари от всяка кола от процесията. Хората са дошли да се простят с близък, плачат, а трябва да се бъркат за стотинки! За мен тези от обредния дом са лешояди, които са под защитата на администрацията”, отсече Петър Гарена.

Въпреки протестите и настояванията му, автоматичната бариера е заменена от въже и пазачи, които продължават да изискват 50 ст. от шофьорите на автомобилите.


Управителят на обредния дом Моника Атанасова е непреклонна за събираната такса Отец Петър от централния храм „Св.Георги Победоносец” в Кърджали категорично не е съгласен опечалените да плащат входна такса за автомобилите Знак „Стоп” и малка указателна табела информират на излизане от гробищния парк шофьорите за задължителната такса Криминалисти обследваха мястото на инцидента, снемаха отпечатъци от потрошената бариера

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки