Боклукът в Горна Оряховица замириса на 2,5 млн. лева


Боклукът в Горна Оряховица замириса на 2,5 млн. лева
Площадката до сметището на Горна Оряховица, за която запознати твърдят, че е предопределена за приятелска фирма
08 Април 2013, Понеделник


Съмнения за нагласена обществена поръчка спряха скъпия проект на гербаджийския кмет Добромир Добрев

Автор: Здравка Христова

Казват, че парите не миришели. Но когато става въпрос за нагласена обществена поръчка, миризмата на 2,5 млн. лв. за сортиране на боклук се натрапва рязко. Такъв е случаят със сепарирането на битовите отпадъци в община Горна Оряховица, управлявана от Добромир Добрев (ГЕРБ).

В железничарския град последното увеличение на такса смет е с 30 %. Според условията на обществената поръчка, парите се дават за едва 10 процента намаляване на обема на битовата смет,  преди да бъде закарана на сметището.
Това предизвика подозрения сред гражданите за готвено източване на общинската хазна.
От Асоциацията на рециклиращата индустрия също изказаха опасения в тази насока. По време на местните протести през март пък хората на улицата направо издигнаха като искане прекратяването на обществената поръчка.

Националната гражданска инициатива "За обществен контрол" настоя пред кмета Добрев и за промяна в принципа, по който се начислява таксата за смет, както и за създаване на Консултативен експертен съвет, в който да участват НПО и заинтересовани граждани.
Предварителна дискусия, граждански квоти от доказани експерти във всички комисии, работещи по разпределянето на публични средства и блокираща квота – това поискаха бунтарите. Отговор от местната администрация до момента няма.

Подозренията се породиха, след като Добромир Добрев се изпусна неволно за поръчката за боклука пред приближени журналисти, че сепарирането на битовата смет ще се извършва на готовата вече площадка на горнооряховския бизнесмен Стойчо Ненов, която е на границата на старото сметище.
А в условията на обществената поръчка се посочва, че кандидатът трябва да има площадка на територията на общината, което според бизнеса с боклука е условие за монопол, в противоречие на конкурентната среда.

Къде нагази боклукът

Частната площадка, на която общината се кани да сепарира отпадъците срещу 2,5 млн. лв. в близките 5 години, е с редица нередности, личи от документите, с които "Десант” разполага.
Площадката за рециклиране попада в район, отреден според общия устройствен план за лесопарк. В този район е и защитената местност "Божур поляна". Там е и сметището за битови отпадъци на града, което е със затихващи функции и ще действа до изграждането на депото за общините В. Търново, Г. Оряховица, Елена, Златарица, Лясковец и Стражица, което вече стартира.

Непосредствено до депото е и историческата местност "Раховец", която е включена в проекта за съвместно развитие на туризма между В. Търново, Г. Оряховица и Дряново. Въпреки това, след  няколко процедурни хватки теренът, предвиден за площадката, е отреден за промишлена дейност.

Още по-интересно е решението на РИОСВ от началото на 2011 г. за утвърждаване на проект за фирмена програма за управление на дейностите по отпадъци за въпросния имот. В точка 30 от одобрената таблица са посочени и смесени битови отпадъци. По това време в сила е ОУП и зоната е определена като лесопарк, а имотът е с трайно ползване "други селищни територии". В тази зона не се допускат дейности, които ще доведат до замърсяване на околната среда. ОУП е придружен с екологична оценка, където изрично е посочено, че в района не може да има депо за отпадъци и каквито и да било промишлени дейности, свързани със замърсяване на околната среда.

Началото на края

През декември 2012 г. общинските съветници решават кметът на общината да организира обществената поръчка. Тя е обявена в средата на януари т.г. в АОП със следното описание: "Предоставяне на услуги на Община Г. Оряховица по предварително третиране на около 20 000 т. годишно смесени битови отпадъци чрез сепарирането им на инсталация, осигурена от участника, разположена на собствена или наета площадка на територията на община Горна Оряховица с одобрен и влязъл в сила подробен устройствен план за площадка за третиране на отпадъци, включващо сортиране и отделяне за предаване за последващо оползотворяване на отпадъци, както и рециклиране и оползотворяване на отпадъци след сепарирането".

Че сделката е за точно определен терен и че всичко е предварително уредено, се набива на очи при първо четене. В момента поръчката за сепарирането на боклука е спряна заради жалбата на Асоциацията на рециклиращата индустрия. В нея се атакуват изискванията към техническите възможности, изискуемите сертификати, площадката, методиката за оценка.
Цялата схема е замислена така, че печалбата за частника да стане космическа, а общината да се натовари с още плащания. Авторите на жалбата посочват още един порок - технологията, която трябва да се изгради за сепариране, според конкурстните документи.

В АРИ са категорични, че съществуват и се използват много по-иновативните методи за третиране и рециклиране, които са в състояние да гарантират много по-нисък процент изходен отпадък за депониране, което ще намали разходите на общината. Това за общинарите на Добрев обаче не е от особено важно значение.  В обществената поръчка е посочено, че транспортът на негодните за повторна употреба отпадъци се транспортират до сметището за сметка на изпълнителя. Но после се уточнява, че при наличие на регионално депо, (а то вече стартира) транспортирането ще се поема от възложителя, т.е. от общината.


Инж. Добромир Добрев, кмет на Горна Оряховица:
Идеята е да не се променя такса смет

- В жалбата на АРИ до КЗК се твърди, че формулата за плащане е направена така, че изпълнителят се облагодетелства за сметка на възложителя. Това не е ли източване на общината?

- Спрели сме обществената поръчка заради обжалването в КЗК. Смятам, че сме спазили всички законови и нормативни уредби. Не се източва общината. Твърди се, че ще плащаме на една фирма, а не се казва, че в момента общината прави отчисления затова, че няма регионална площадка, че не извършва сепарация. Затова плащаме 800 000 лв. отчисления за тази година. Ако ситуацията продължава така, през октомври ще трябва да дадем на ОбС двойна такса. Отчисленията са 70 лева на тон отпадък. Догодина ще трябва да платим за отчисления 1,5 млн. лв. и пак да повишаваме такса смет. Искаме това да спре като докажем, че имаме разделно събиране на боклука и да плащаме по-малка такса затова, че нямаме регионално депо. Фирмата, която ще изберем, реално ще започне да работи от следващата година.


- Бизнесът с отпадъци твърди, че поръчката е нагласена за определена фирма, чиято площадка е точно до сегашното сметище?
- Всеки може да спекулира с тези неща. Спазили сме всичко по закон.


- Съвсем точно описвате технологията на сепариране, което поражда опасенията за предизвестеност за определена фирма.
- Това е несериозно. Мога да кажа, че всички големи фирми на територията на страната използват еднотипна технология. Не може да се говори, че предопределяме нещо. Технологията е една и съща на сепариращите инсталации, само че различните марки предлагат по-усъвършенствани линии.


- От догодина нататък ще се намали или ще се увеличи такса битови отпадъци за населението?
- Реално остава константна величина. Това е нашата идея - да не се променя такса смет.


Кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев се оплете в неясни обяснения за нагласената обществена поръчка

В категории: Общини , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
06.02.2014 08:20:50
0
0
Небило нагласено,как пък да не е нали онази гладна въщка Ст.Ненов от две години точи лиги да разделите по някой лев.
1
06.02.2014 08:16:23
0
0
По голям боклук и хайдутин от тоя гладен барман няма[tongue]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки