Абсурдно църковно-партийно мероприятие се случи само преди седмица в Кърджали, а низвергнати свещеници се усъмниха в идеята и намеренията на проявата.
Автор: Гергана Костова
Стотици миряни в града дни наред очакваха Пловдивския митрополит Николай да донесе чудотворната икона на Божията майка „Златната ябълка”.
И когато се струпаха на уреченото място на кръстовището в квартал „Веселчане”, се натъкнаха на още стотици „поклонници”, докарани с автобуси от цяла Южна България. Минути по-късно местните се оказаха въвлечени в откровена партийна пропаганда, подкрепена не само от владиката, но и от специално поканените свещеници от Пловдив, Пазарджик, Смолян, Стара Загора, Хасково, Златоград, Крумовград, Момчилград.
Хора от всички възрасти бяха блокирали движението доста преди обявеното за 17,30 ч. литийно шествие към реставрираната средновековна църква „Св. Йоан Предтеча”.
А най-отпред с огромни букети в ръце се бяха подредили първата и четвъртата политически дами в листата на ГЕРБ. Първата е всеизвестната досегашна депутатка Цвета Караянчева, другата е областната управителка Иванка Таушанова, излязла в отпуск поради неотложните си изборджийски обязяности.
Черният джип, с който пътуваха пловдивският митрополит Николай и чудодейната „Златна ябълка”, закъсня с малко над половин час. Караянчева и Таушанова посрещнаха владиката с подходящо смирение и му целунаха ръка.
Още в мига, в който иконата беше изнесена от владишкия джип, множеството неудържимо се струпа около нея, хората протягаха ръце да я докоснат и се кръстеха в мълчалива молитва.
Абсурдно, но за да има шум около светинята, бяха ангажирани местният духов оркестър от бивши военни, както и мажоретките и гвардейският отряд – като на светски празник. С „Тих бял Дунав” оркестърът поведе в маршова стъпка стройните редици на момичетата в къси полички, размахващи помпони. Гвардейци със саби и младежи с високо вдигнати срещу вятъра хоругви също потеглиха към храма.
Там Дядо Николай щеше да отслужи малко повечерие с Богородичен акатист.
Нищожното разстояние отне твърде много време, тъй като миряните се трупаха около магическата икона и шествието често спираше. Неотлъчно до владиката маршируваха и двете официални посрещачки.
Мнозина се озъртаха и разпитваха защо ги няма енорийските свещеници от Кърджали, популярните отец Боян Саръев и отец Петър Гарена.
Християни, редовно посещаващи техните храмове „Успение Богородично” и „Св. Георги Победоносец”, се чудеха защо духовните им водачи липсват от събитието.
„Защото не подкрепям ГЕРБ, затова ме нямаше. По принцип владиката отправя покани за подобни тържествени прояви. Но решението да не присъствам си е мое”, обясни по-късно отец Гарена.
Отец Саръев обясни липсата си с ангажимента си на водещ на предаването „За вярата българска” в местното студио на тв СКАТ всеки петък от 18,30 ч. „Съвпадението е случайно, но дори и да бях свободен, не съм сигурен дали щях да бъда един от навалицата. Аз съм индивидуалист и подобни масовки не понасям”, отсече известният като Кръстител на Родопите отец Боян.
Пловдивският митрополит Николай е бил поканен лично от бившия депутат и сега водач на партийната листа на ГЕРБ Цвета Караянчева. Поканата обаче е била с конкретна цел – за първата копка на неделното училище в двора на манастирския комплекс „Св. Йоан Предтеча”. Във въпросната вечер не бе даден старт на изграждането.
Чудотворната икона от 16 век, съхранявана в църквата „Св. Богородица – Успение” в асеновградския квартал Горни Воден, остана до късно на разположение на християните.
Тя идва за втори път в Кърджали, след като пак Дядо Николай я беше донесъл през 2009 г. За да се докоснат до нея бяха пристигнали стотици хора от Южна България. Но тогава никой политик не си позволи да я обязди и да си присвои пътя й. Тя е наистина уникална с 2-килограмовия си сребърен обков и със златната ябълка върху изображението на Божията майка. Според поверието магическата икона лекува жените от безплодие, както и различни болести предимно при децата.
Съхранява се в църквата „Св. Богородица – Успение” в асеновградския квартал Горни Воден, построена през 16 век. Тогава неизвестен автор е нарисувал св. Богородица Одигитрия (Блажената) с темпер върху дърво и я покрил с 2 килограма сребърен обков.
Още в миналото иконата получила името „Златната ябълка” заради изобразените три златни ябълки и колан. Истинска златна ябълка дариха за иконата християните в Кърджали през 2009 г., когато митрополит Николай гостува за пръв път в централния храм „Св. Георги Победоносец”.
За чудесата на Божията майка пред иконата й съществуват множество доказателства, най-известното се свързва с царската фамилия. През 1934 г. сестрата на Борис ІІІ княгиня Евдокия преспала под купола на храма в Горни Воден и оздравяла от невярна и мъчителна болест.
За благодарност царят дарил мрамор за облицовка на църковния под и едно златно енголпие – специален медальон, носен само от висшите духовници. Вярва се също, че след молитва пред иконата на закрилницата на майчинството бездетните жени зачеват.