Домът на културата в Пловдив погълна 20 милиона лева


Домът на културата в Пловдив погълна 20 милиона лева
Ремонтните дейности в дома продължиха с години
14 Април 2013, Неделя


Не 8, а цели 20 милиона лева погълна реконструкцията на Синдикалния дом в Пловдив, който вече ще се казва Градски дом на културата „Борис Христов”.

Автор: Камен Христов

Вместо за 30 месеца, както бе записано в договора, ремонтът на сградата продължи близо 6 г., без общината да получи и стотинка неустойка  за просрочието от гръцката фирма изпълнител „Актор”.

На 26 април предстои сградата да бъде открита – но без Акт 16 и без планираните модерен подземен паркинг и водни огледала. За сметка на това пък с изненадващо тесни и нелепо мънички столове в залата, проектирани сякаш за лилипути.

Сагата с културния дом под тепетата започва през 2007 г. и по точно – в последните дни от управлението на бившия кмет д-р Иван Чомаков. В един прекрасен за пловдивската демокрация ден от гръцкия консорциум Hellenic Technodomiki (ELTEV) съобщават, че дъщерната „Актор“ е сключила договор за реконструкцията на Синдикалния дом и изграждането на подземен паркинг. Срокът за изпълнение на проектите е 30 месеца от придобиването на документите за строеж.

„Актор" е една от най-големите строителни компании в Гърция. Тя има опит в изграждането на метрото в Атина и на редица обекти за олимпиадата през 2004 г. Зад граница е градила в Кувейт и Дубай. От дружеството планират експанзия в Румъния, България, Русия и Италия. Фирмата участва в конкурса в консорциум с добре познатата гръцка компания „Терна“, която спечели търга за електрификацията на жп линията Пловдив-Свиленград. Тази жизнерадостна и оптимистична информация предават пловдивските медии на 29 октомври 2007 г.

Около 20 милиона лева ще струва реконструкцията, като общината трябва да осигури 8 милиона лева, посочва още през август кметът Чомаков. Останалите пари ще се търсят от еврофондове и различни международни програми. Ако проектът се одобри, за година и осем месеца може да стане реалност, обещава още тогавашният градоначалник. Внасяне и обсъждане на проект в общинския съвет обаче така и не се състои – нито през септември, нито по-късно и така до ден-днешен. Решението на Агенцията по обществени поръчки за откриване на процедура е от 19 февруари 2007 г., като възложител е д-р Иван Милков Чомаков. Осем месеца по-късно, на 9 октомври 2007 г.,  той обявява класирания в процедурата кандидат.

Времето за внасяне и обсъждания в общинския съвет е минало, а в същото време върви предизборната кампания за местния вот. Съветниците заравят глави в пясъка с обяснението, че конкурсът е по Закона за обществените поръчки, пропускайки факта,  че Синдикалният дом е публична общинска собственост, за разпореждане с която е нужно решение на Общинския съвет. И без него, на 7 април 2008 г. „Актор” дава официален старт на проекта.

Междувременно с грижа за местната култура и изкуство, операта и балетът на Оперно-филхармоничното дружество, които се помещават в сградата, трябва да я опразнят и да се преместят. „Пловдив остава без опера!”, гърмят местните медии.
Следващият пловдивски кмет Славчо Атанасов наследява разписаните от предшественика си сметки, според които общината трябва да отпуска пари за най-различни дейности.

Шест години по-късно от замислените мащабни промени в сградата няма и помен. И макар че ремонтните дейности се ограничават само до реализирането на първия етап, те отнемат години, през които гръцката фирма иска нови и нови суми от общината, които изобщо не са били планирани при одобрението на проекта. Сега, след неколкократно насрочване на десетки различни дати за откриването на „обновения“ Градски дом на културата, макар вече да изглежда завършена, в началото на април т. г. се оказа, че сградата не може да се въведе в експлоатация заради проблем с външните тела на климатиците. Оказа се, че техният шум надхвърля допустимата норма и заради недоволството на живеещите в съседните кооперации граждани бе  решено те да бъдат закрити с шумозащитна стена. Изолацията обаче тепърва предстои да се прави  от гръцката фирма.

Друг нерешен проблем в салона остават седалките, които са прекалено тесни и един по-едър човек би се чувствал некомфортно в тях. Общината се отказа да ги подменя, „понеже трябва да намерим отнякъде още около 200 хиляди лева”, обясни зам.-кметът по културата Стефан Стоянов. Въпреки неуредиците, ремонтираната скъпо и прескъпо сграда все пак ще бъде открита  на 26 април с концерт на Пловдивската опера. Тези дни приключи и обявеният конкурс за мениджър на дома, който ще го управлява срещу заплата от 900 лева.


Домът на културата в Пловдив след легендарната си реконструкция

В категории: Общини , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
феникс
18.04.2013 08:23:11
0
0


Да помогнем на ПП Лидер, да помогнем на себе си
Ние сме хора, здраво стъпили на земята, активно работещи, и знаем - обещанията не създават работни места.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки