Интересувам се от повече подробности за синдрома „Гилен-Баре“.
Какво включва той и каква може да е съдбата на болните от него?
Галина Петрова,
Долни Дъбник
Острият инфекциозен полирадикулоневрит е множествено заболяване на гръбначномозъчните периферни нерви с участието или не и на черепномозъчните нерви. Към него се числи и описаният през 1916 година от Гилен и Баре (Guillain u Barre) полирадикулоневрит с отделяне на албумин и гръбначномозъчната течност. Тази клинична форма се характеризира с това, че крайниците са обхванати от парализи, които често са с възходящ характер. Установяват се и тежки промени в гръбначномозъчната течност. Заболяването обаче е с благоприятна прогноза.
То започва остро в около 2/3 от случаите с повишена температура. Още в първите дни се развиват типични явления: болки в четирите крайника, отслабване на чувствителността, съчетано със слабост на мускулатурата, която може да прерасне до пълна парализа. В болестния процес често участват и черепномозъчни нерви (най-често парализа на лицевия нерв). Характерна за инфекциозния полирадикулоневрит е симетричността на явленията. Мозъчната течност показва увеличение на албумините.
Тази клинична картина се развива прогресивно за няколко седмици до два месеца, след което започва обратно развитие, като най-често появилите се пълни парализи много бързо се възстановяват в следващите месеци. В някои случаи обаче остават остатъчни явления на двигателно и сетивно разстройство.
Около 80% от болните се възстановяват напълно, 5-10% от всички прекарали заболяването остават с тежко ограничение на движенията, което води до приковаване на легло.
Лечението се провежда от лекари – невролози и се свежда до овладяване на болката и предпазване от т.нар. декубитални рани (рани от залежаване) чрез ранно включване на физикална терапия. Последната се препоръчва след преминаване на острата фаза и се свежда до масажи, парафинови апликации, къси вълни, диадинамичен ток, ултразвук и други. При преминал остър стадий е добре да се предприеме и балнеолечение.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев