В построена по време на брака на родителите ми къща съвместно с тях живееха брат ми със съпругата и двете им деца.
Автор: Християн Митев юрисконсулт
Баща ми почина през юни 1989 г., а майка ми – през април 2010 г. Брат ми си отиде от този свят през май 1996 г.
След смъртта им в къщата останаха да живеят съпругата на брат ми с двете си деца.
Приживе майка ми е направила дарение на снаха си, размера на което аз не знам. Смятам, че съгласно Закона за наследството, доколкото го познавам, и от изложеното по-горе снаха ми следва да притежава 3/6 от имота, които майка ми е имала право да й дари. А двамата наследници на брат ми следва да получат общо 1,5/6. На мен съответно остават 1,5/6 част.
Прав ли съм в твърдението си, че принадлежащата ми част в размер 1,5/6 е равна на 1/4 от общия размер на имота? Ако (каквито съмнения имам) майка ми е включила в дарението и запазената 1/6, която наследява от баща ми и представляваща така наречената запазена част, как да процедирам, за да получа полагащата ми се по закон половина от запазената част и има ли давностен срок за това?
Тъй като имотът може да бъде разделен само на идеални части, как да постъпя, след като останалите съсобственици не предприемат никакви действия за обезщетяването ми и предвижда ли законът давностни срокове, включително и обезщетение за ползването на моята част от наследството, тъй като снаха ми и децата й продължават да живеят там, а аз редовно плащам данъците и таксите за моята част. Как следва да бъде определена стойността на наследството – по пазарна или данъчна оценка.
Георги Чалъков,
Върбица
Уредбата на интересуващата ви материя действително се съдържа в Закона за наследството (ЗН). Съгласно чл. 5, ал. 1 и чл. 9, ал. 1 от ЗН децата на починалия наследяват по равни части, а съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете. След смъртта на баща ви наследници на 1/2 идеални части от семейното жилище сте вие, майка ви и брат ви или всеки от вас наследява по 1/6 идеални части.
Когато брат ви почива, съпругата и двете му деца наследяват неговата 1/6 идеална част. Низходящите на наследодателя, които са починали преди него, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи - чл. 10, ал. 1 от ЗН. От това правило следва, че след смъртта на майка ви нейната идеална част се наследява от вас и децата на брат ви или вие получавате още 1/4 идеална част от жилището, към вече притежаваната 1/6.
Що се отнася до запазените части съгласно чл. 28 от ЗН, когато наследодателят остави низходящи, той не може чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството. Частта от наследството обаче, която е вън от запазената част, е разполагаемата част на наследодателя.
За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване – за движимите.
Тъй като не сте сигурен какво точно обхваща предмета на дарението, няма как да ви отговорим дали то засяга вашата запазена част.
Все пак следва да имате предвид, че наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради дарение, може да иска намалението му до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.
Когато наследникът, чиято запазена част е накърнена, упражнява това право спрямо лица, които не са наследници по закон, необходимо е той да е приел наследството по опис.
Относно съществуването на съсобственост между вас и наследниците на брат ви следва да имате предвид, че наследник може да поиска винаги делба. Имотите, които не могат да се поделят удобно, се изнасят на публична продан. Ако постигнете съгласие с останалите съсобственици, можете да извършите доброволна делба, в противен случай, ще се наложи да пристъпите към съдебна такава. Оценката на дяловете от съсобствения имот ще се извърши чрез възлагане на експертиза в съдебно заседание по пазарна оценка.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат