Административният съд в Кърджали отмени мълчаливия отказ на общинарите в Крумовград за подробния устройствен план (ПУП) на златното находище на Ада тепе.
Автор: Златина Стоянова
Делото срещу Общинския съвет бе заведено след жалба на канадската фирма „Болкан минерал енд майнинг” (БММ), дъщерна компания на „Дънди прешъс металс”, след като решението на местния парламент за ПУП на находището е било забавено с повече от месец. В 30-дневен срок съветниците в Крумовград ще трябва да решат дали ще приемат искането на канадските златодобивници, или ще го отхвърлят.
27 тона злато лежат в недрата на Ада тепе. БММ е концесионер по договор за предоставяне на концесия за добив на тези подземни богатства. С решение по ОВОС е одобрено инвестиционното предложение. Канадците са поискали от общинската кметица Себихан Мехмед да одобри техническото задание за проектирането и да разреши изработването на ПУП за описаните имоти. Последвали са множество писма, а през декември 2012 г. в кметството е представено коригирано техническо задание. Междувременно обаче в Закона за устройството на територията е внесена поправка, фиксираща различен ред за подобни разрешения за ПУП и така вече общинските съветници имат последната дума.
Юристите на БММ са представили в съда всички преписки за обявяването и одобряването на техническото задание на обекта. След като общинарите не са се произнесли в законоустановения срок, канадците са приели това за мълчалив отказ. Юрисконсултите на Общинския съвет в Крумовград обаче са категорични, че жалбата на БММ е неоснователна, тъй като искането за извършването на административната услуга било подписано след запетая, без да има доказателства за представителна власт на подписания. Тази въпросна запетая спряла съветниците да се произнесат с мотива, че документацията на канадците не е комплектована съгласно изискванията на закона.
Сагата със златодобива на Ада тепе продължава вече над 10 години. Местната власт в началото прегърна перспективата за разкриване на нови работни места, но после се съгласи с протестите на хората срещу екологичната опасност от проекта. Той предвижда разкопаване и преработка на златосъдържащи руди непосредствено до вододайната зона на Крумовград. След масирания обществен натиск канадците се видяха принудени да променят технологията за добива, като се отказаха от приложението на цианидното излужване.