Кърджали отбеляза рекордно ниска избирателна активност на последните избори – едва 36,54% от хората отидоха до урните.
Автор: Гергана Костова
Политическите централи твърдят, че трудоспособното население изчезвало точно в този сезон – стотици се изнасят на селскостопанска работа някъде в Европа, други от години са на гурбет, трети превиват гръб на тютюневите ниви и не им е до избори.
В списъците обаче са включени и изселниците ни в Турция, които с пълно законово право определят управлението в държавата, в която не живеят, не плащат данъци и нямат хабер от дереджето на българите.
Дали заради ниската активност и отчайващата апатия на избирателите, този път ДПС не успя да отмъкне всички възможни 5 депутатски мандати. Лидерът на движението Лютви Местан е водач на листата, но още не е ясно дали ще влезе в парламента от Кърджали или от Хасково. Вторият и третият, отличаващи се с тежка безличност и липса на всякакъв експертен опит, са вътре. Това са бившият кмет на община Момчилград Ердинч Хайрула и общинският съветник от Кърджали Мустафа Ахмед.
И двамата са известни с проблеми при използването на официалния български език. Единственият депутат от предишните парламенти в листата бе Неджми Али, но той не успя да се върне в пленарната зала, защото бе сложен едва на пета позиция. Впрочем, изборната листа на ДПС е единствената, в която не беше включено нито едно българско име. Може би етническата капсула осигури на тази партия 59,77% подкрепа, или 46 407 гласа. Но в сравнение с предишния парламентарен вот, ДПС отчете спад с 21 000 по-малко гласове.
Цвета Караянчева от ГЕРБ дублира мандата си, като събра 12 721 гласа. Това е с 6 000 по-малко от изборите през 2009 г. и категорично се разминава с поръчката на Цветан Цветанов за минимум 20 000 души подкрепа.
Новината на тези избори от Кърджали обаче е пробивът, който реализира левицата. Преди 8 г. тогавашният водач на червената листа Стефан Данаилов успя да спечели близо 18 000 гласа, но не можа да стане народен представител от Кърджали. Последваха протести и подписка, но столетницата не успя да се похвали със свой човек от Източните Родопи. Последно БСП е имала свой депутат от Кърджали по времето на кабинета на Жан Виденов и оттогава води битка за място в парламента. Вечният кандидат Милко Багдасаров, който е и областен лидер, успя да събере 8 943 гласа в неделя. Това е с 2 600 гласа повече от предишния вот. Системата за разпределение на мандатите Хеър-Ниймаер сега изстрелва Багдасаров в Народното събрание.
Нито един от партийните щабове не се осмели да свика пресконференция и да коментира резултатите си.