През 1949 г. шестима преки наследници декларират цялостния имот на своя наследодател и се подписват. Един от тях е наш наследодател.
Автор: Християн Митев юрисконсулт
В същата година, след като нямат доброволно споразумение за така описания имот в декларацията, подават заявление за съдебна делба пред Етрополския народен съд. През 1953 г. излиза съдебноразделителен протокол. На основа на него съделителите се разпореждат с получените дялове. През 1991 г. е приет ЗСПЗЗ (Закон за собствеността и ползването на земеделските земи, б. р.) за връщане на земята. Трябва да се отбележи, че в годината – 1949 г., когато подават декларация за общия имот, горните преки наследници са подали свои за собствен имот, който са притежавали.
Започна издирването на документите за предоставяне пред ПК (Поземлената комисия, б. р.). Няма го разделителният протокол, няма документи за внесена земя в ТКЗС, след като умишлено са унищожени. От кметството се получава документ извлечение от общата декларация за възстановяване на името на всички наследници, от което бе видяно, че това не е целият имот, както е описан.
От проверката се установи, че трима от тях са вписали в подадените си декларации получения дял от съдебноразделителния протокол, като са посочили основанието – съдебноразделителния протокол на Етрополския съд без номер на дело и други данни. Дяловете им са отметнати от общата декларация, но стават съделители и на имота по представеното извлечение – имотните дялове на другите трима, единият от които е нашият наследодател. Той има подадена декларация за съсобствения имот, но не е вписал полагащия му се дял по съдебноразделителния протокол, както са направили другите трима.
Всичко това бе изяснено пред кмета, ПК и фирма за земеразделяне. На основата на чл. 11 с иск срещу ПК по съдебен път бяха предявени за възстановяване правото на собственост на имотите, полагащи се по съдебноразделителния протокол. Но при липса на такъв, при други писмени документи и свидетели и в края на проточилата се процедура беше намерен в архивите на съда в Етрополе и съдебноразделителният протокол. Но по това време беше в ход и земеразделянето. Не можехме да доставим съдебното решение. Имотите по извлечение от общата декларация се възстановиха на името на всички наследници.
На основата на съдебните решения, ПК издаде свои, с които признава правото на собственост и тяхното възстановяване, така както са предявени.
Но какво се случи с един от имотите, предявени за възстановяване – земеделски имот в съществуващи стари реални граници. Със свое решение от 2001 г. ПК възстановява правото на собственост върху „нива“ - 3,8 дка в съществуващи стари реални граници на нас, наследниците, след което беше заснет в така посочените граници и нанесени в цифровия модел на землището, при което се установи, че заснетият имот попада върху друг имот в с. Осиковица, възстановен на наследниците му. С приложение графична скица до ПК и мен не могат да ми издадат скица поради тази причина.
Стигна се до иск на наследници срещу наследници и правото на собственост на имот „нива“ 3,8 дка. Бе присъдено така, както е предявено за възстановяване на ищците.
По делото не се яви нито един от ответниците, нито подалите допълнителното заявление.
На място в съда вещото лице и свидетели с двете скици – графичната и тази по КВС, констатираха, че е предявен за възстановяване един и същ имот и скиците взаимно се покриват по размери. Съществуващите реални стари граници са граници на този имот и граници на съседните имоти. Издадените скици изхождат от едно и също начало: заявен – предявен имот за възстановяване в реални стари съществуващи граници. В същите граници не е предявен друг имот нито от ответниците, нито от съседите.
Но когато се представи решението на ПК (сега служба „Земеделие”) към община Правец, нейният председател категорично заяви, че в тези граници ще ми бъдат отмерени 3,8 дка.
Допустимо ли е да бъдем лишени от правото тази наша собственост да не се възстановява в реални стари съществуващи граници, както е предявено и е осъществено по решение на ПК? Имам ли право и до коя инстанция да отнеса тези въпроси, които не се решават от ПК ?
Делчо Делчев,
с. Осиковица, общ. Правец
Интересуващата ви уредба се съдържа в ЗСПЗЗ. Съгласно чл. 14 общинската служба по земеделие се произнася с решение за възстановяване правото на собственост върху земи в съществуващи или възстановими на терена стари реални граници. В решението се описват размерът и категорията на имота, неговото местоположение (граници, съседи) и ограниченията на собствеността с посочване на основанията за това.
Към решението се прилага скица на имота. Влязлото в сила решение, придружено със скица удостоверява правото на собственост и има силата на констативен нотариален акт за собственост върху имота. Когато с решението се възстановява правото на собственост върху земеделска земя на починал собственик, решението се издава общо за неговите наследници. Дяловете на наследниците се определят съгласно Закона за наследството, без да се посочват в решението.
Решението на общинската служба по земеделие се съобщава на заинтересуваните лица по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Решенията на общинската служба по земеделие могат да се обжалват в 14-дневен срок пред районния съд. Жалбата се подава чрез общинската служба по земеделие. Съдът решава спора по същество. Делата се разглеждат в населеното място по местонахождението на имота. Срещу решението на районния съд може да се подаде касационна жалба пред административния съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс, която се разглежда от съда в състав от трима съдии.
При спор за материално право заинтересуваните лица осъществяват правата си по съдебен ред.
В производството пред районния съд са допустими и всички доказателства, предвидени в Гражданския процесуален кодекс.
Общинската служба по земеделие може да поправи по свой почин или по молба на заинтересуваните лица допуснатите в решението явни фактически грешки.
При откриване на нарушения на този закон и правилника за неговото прилагане, на нови обстоятелства, нови писмени доказателства от съществено значение за постановяване на решението общинската служба по земеделие по искане на министъра на земеделието и храните или по искане на заинтересуваните лица се произнася с решение да го измени в срок до 1 година от откриване на новите обстоятелства или от новите писмени доказателства, но не по-късно от 2 години от влизане в сила на плана за земеразделяне или от постановяването на решението на общинската служба по земеделие. Този ред не се прилага, когато за същите земи има влязло в сила съдебно решение.
Решенията се съобщават и могат да се обжалват по реда и в сроковете, посочени в чл. 14 от ЗСПЗЗ. Когато решенията са постановени след обнародване в "Държавен вестник" на обявлението, че е изработен проект на план за земеразделяне, собствениците се обезщетяват по реда на чл. 10б от ЗСПЗЗ.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат