Моята прабаба е оставила в наследство една нива от 85 дка. Имала е пет деца, всички днес покойници.
Автор: Християн Митев юрисконсулт
От своя страна те са оставили свои наследници, пръснати по света. Нивата е възстановена по молба на една от внучките. Едно от петте деца е моят дядо. Като един от петте преки наследници той има една пета идеална част от нивата, т. е. 17 дка. Поради това, че не могат да бъдат издирени всички наследници, не може да се извърши земеразделяне. Кой е най-краткият начин да получа 1/5 идеална част от нивата.
Павлина Ковачева,
Шумен
От вашето изложение става ясно, че към момента вие притежавате 1/5 идеална част от посочената нива в съсобственост с още четири лица. За да бъде прекратена съсобствеността между вас, трябва да се извърши делба на имота. Всеки съсобственик може да иска доброволна или съдебна делба на общата вещ, дори и тогава, когато съществува противна уговорка, освен ако законът разпорежда друго, или ако това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта.
Най-добрият, лесен и бърз вариант е провеждането на процедура по доброволна делба. Доброволната делба се извършва във формата на договор. Когато предмет на делбата са недвижими имоти на стойност над 50 лв., делбата се извършва в писмена форма с нотариална заверка на подписите като договорът се вписва.
Законът за наследството (ЗН) в чл. 75, ал. 2 разпорежда, че делба без участието на един от сънаследниците е нищожна. Тази норма цели да защити правата на всеки от сънаследниците, но нейното стриктно спазване може да доведе до практическа невъзможност за подялба на общата вещ. Ето защо чл. 35, ал. 2 от Закона за собствеността (ЗС) е създал известно облекчение, когато някой от съсобствениците отсъства. Законът разпорежда, че при участие в делбата на отсъстващи е необходимо предварително разрешение на районния съд. Съдът, след подадената молба, взема становище как да се защитят интересите на отсъстващите и именно в такава насока дава съответното разрешение.
Към съдебната делба се пристъпва тогава, когато страните не могат доброволно да прекратят съсобствеността. Тя е по-трудният и бавен начин, избран от съсобствениците заради необходимостта от арбитър в спора. Поводи за съдебна делба са най-често случаите на общи наследствени имоти.
За допускане на съдебната делба се предявява иск пред районния съд. Съгласно чл. 278 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), ако става въпрос за делба на наследство към исковата молба трябва да се приложат: удостоверение за смъртта на наследодателя и за неговите наследници; удостоверение или други писмени доказателства за възникването на съсобствеността; преписи от молбата и приложения за другите сънаследници.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат