Грандиозният скандал е напът да взриви мира между християни и мюсюлмани в родопския град. В Ямбол НФСБ се готви за протести
Автор: Гергана Костова
Грандиозен скандал е напът да взриви мира между християните и мюсюлманите в Кърджали, ако българският съд се огъне пред Главно мюфтийство и го остави да сложи ръка върху сградата на Регионалния исторически музей в родопския град.
Според шефовете на мюсюлманско вероизповедание музеят се помещавал във вакъфски имот, който им принадлежал още от времето на турското робство. И смятат да докажат това в Окръжния съд в Кърджали, където е заведено делото. Тези дни се очаква да бъде насрочена дата за заседанието му.
На традиционния възпоменателен митинг в Джебел на 19 май по повод годишнината от т.нар. „Възродителен процес” лидерът на изселническото дружество в Одрин Зюрфедтин Хаджиоглу наля масло в огъня с призива си медресето, дало подслон на уникалната музейна експозиция, незабавно да бъде върнато на мюсюлманите.
Хаджиоглу е същият, който успя да скандализира номинацията на освободителя на Кърджали от Балканската война ген. Васил Делов за почетен гражданин, а общинските съветници от ДПС подкрепиха настояването му и званието не бе присъдено.
Това се случи на 21 октомври 2012 г., когато градът честваше 100 г. от освобождението си, а предвидената за тържествена сесия се превърна в ябълката на раздора.
„Щом медресето е градено с парите от продажбата на кожите от жертвените кочове на нашите предци, щом издръжката на църквата „Св. Стефан” в Истанбул струва милиони, защо да не си върнем имота? Той е собственост на мюсюлманите и ние ще си поискаме от държавата всички вакъфски имоти. Защо да не можем там да изградим джамия и да се водят големите петъчни молитвени служби”, извика Хаджиоглу от трибуната на възпоменателния митинг по повод 24 г. от трагичните Майски събития в Джебел.
В Окръжния съд в Кърджали е заведено делото на Главното мюфтийство срещу МРРБ със същата претенция – сградата и парцелът в съседство, където с доброволен труд и дарения старите кърджалийци са изградили спортна площадка, да бъдат върнати във владение на мюсюлманското вероизповедание.
На 14 май е постъпило писмо с отговори от ответника МРРБ, изискани от съда, предстои постановяване на определение, насрочване на дата за първото заседание по гражданското дело.
Сградата, в която от 80-те години на ХХ век се помещава изключително богатата експозиция на Регионалния исторически музей в Кърджали, е построена в 20-те години на века по проекта на руския архитект Померанцев, професор в Художествената галерия на Санкт Петербург. Архитектурата е в средноазиатски стил, сградата е била предназначена за духовно мюсюлманско училище, но никога не е била такава.
Предишният районен мюфтия в Кърджали Фикри Сали посрещаше всевъзможни премиери и министри от различните правителства с дебела папка документи, доказващи собствеността на вероизповеданието върху терена и сградата. Той обаче не успя да постигне целта си, а очевидно духовните водачи на вероизповеданието не се отказват да изхвърлят музея от уникалната сграда.
Призивите на въпросния Хаджиоглу от трибуната на митинга бяха отправени в присъствието на цялото ръководство на ДПС, на новоизбраните депутати и множество гости от Турция. „Какво ще стане със сградата ще реши съдът, не мога преди него да коментирам юридически казуси, заяви лидерът на ДПС Лютви Местан и не пожела да отговори нормални ли са подобни претенции на Главното мюфтийство в 21век.
В края на март т.г. мюсюлманските духовници се позоваваха на шериата от времето на Османската империя, за да докопат емблемата на Ямбол – сградата на Безистена.
В текста на исковата си молба до съда Главно мюфтийство се позовава на шериата, прилаган в традиционен вид през ранните векове на Османската империя и според който цялата територия на поробена България е представлявала султански хас, т.е. изключителна собственост на султана. Обидно скандалната молба, противно на всякаква юридическа логика, е допусната за разглеждане от ямболските магистрати. Делото е насрочено за 13 юни от 14,00 часа.
Срещу опита на мюфтийството да се разпорежда със собственост на българския народ на тази дата и по същото време в Ямбол „Национален фронт за спасение на България“ организира протестен митинг.
Партията призовава своите членове и симпатизанти да се съберат на този ден пред съдебната палата, заедно да спрат опасните амбиции на Главно мюфтийство.