Преживях тежка операция на стомаха, при което голяма част от този орган ми беше изрязана.
Какво мога да очаквам в бъдеще след тази хирургическа интервенция?
Иван Иванов,
София
Една от най-любопитните прояви след изрязване на стомаха е т.нар. „Дъмпинг синдром“. Характерното за него е бързото изпразване на стомашното съдържание в тънкото черво.
Според едни проучвания той се среща у около 10-15%, а според други до 60-70% от оперираните. Проявите на синдрома са по-чести и по-тежки след изрязване на стомаха у млади болни с пресни язви и с тежки нервно-вегетативни оплаквания. От значение е и методът на операция. Проявите на синдрома се развиват обикновено 6 до 9 месеца след операцията, но могат да се проявяват и години след това. В едни случаи са преходни – за 1-2 години; често обаче с известни колебания се задържат за през целия живот.
Сред водещите клинични прояви се различават два типа дъмпинг синдром – ранен и късен.
Клинично ранният дъмпинг се проявява доста характерно: половин до един час след нахранване болните получават чувство на празнота под лъжичката, обща слабост, треперене на крайниците, страх, пристягане в сърдечната област. Те се обливат със студена пот и в някои случаи, особено ако стоят прави, могат да загубят съзнание. Тези прояви траят обикновено 10-15 минути и преминават без последици. Ако болният веднага след нахранване легне, проявите на ранния дъмпинг или не се развиват, или ако се развият са съвсем леки.
Късният дъмпинг се проявява 2-3 часа след нахранване, и то най-често след употреба на кондензирани захарни храни – компоти, сладка и други.
Съобразно основния патологичен механизъм, клиничните прояви на късния дъмпинг у повечето оперирани протича в две фази – хипер и хипогликемична (с повишено и понижено съдържание на захар в кръвта).
Първата фаза се проявява до половин час след ядене, в някои случаи даже и през време на самото ядене. Болните получават „пламване“ на лицето, покриват се с гореща пот, често имат слюнотечение, понякога и присвиващи болки в корема. Хипергликемичната фаза на късния дъмпинг трае обикновено 5 до 10 минути и в някои случаи може да е единствената клинична проява.
По-често се преминава в хипогликемична фаза, която има следните клинични прояви: бледост, студена пот, треперене на крайниците, явления на „гръдна жаба“, понякога гравитационен колапс. Понякога клинични и прогностично късният дъмпинг синдром на оперирания стомах е по-тежко болестно състояние от ранния.
Големи грижи следва да се полагат към оперираните с дъмпинг синдром. Храната на тези хора трябва да бъде внимателно подбирана. Да се избягват хипертонични течни храни – солени, захарни. Препоръчва се поемането на добре пасирани ястия и пюрета в малки количество – до 150 грама, но по-често. В някои особени случаи си налага употребата на хомогенизирани храни. Пациентите трябва да дъвчат добре и бавно, като след нахранване задължително си полягат. В някои случаи се изисква да се хранят легнали. При много тежки прояви на дъмпинг синдрома, особено при късни форми, се препоръчва оперативно лечение.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев