В града цари напрежение между вечните партньори БСП и ДПС, което превръща в проблем коалиционното партньорство и в национален мащаб
Автор: Гергана Костова
Страх от червената метла и треска за постове обхванаха местните политически елити в Кърджали, веднага след като Пламен Орешарски сформира правителството. Иначе гладките отношения между вечните партньори БСП и ДПС взеха сериозно да скърцат.
Това се дължи на прекомерните претенции на лютвиместановците за назначаване на техни хора по всички възможни нива на властта, довериха запознати. С отпора срещу депесарските щения е натоварен новоизбраният депутат от левицата Милко Багдасаров, който е и отговорен за етнически смесените региони в Изпълнителното бюро на столетницата.
Кандидатите на столетницата
Без всякакви предварителни разговори между двете централи червените си номинираха свои хора за екипа на областната управа. Икономистът Бисер Николов е предложен за губернатор, за негови заместници са посочени членът на Националния съвет на БСП Назми Мюмюн и Мариана Ликова, която беше в кандидат-депутатската листа на местната левица. Имената им бяха подкрепени единодушно на заседание на областното ръководство на БСП в понеделник вечерта, на следващия ден – представени за обсъждане в Изпълнителното бюро на столетницата, а в сряда се очакваше да получат одобрението на премиера Пламен Орешарски.
Това обаче не се случи и на 5 юни бяха освободени само 19 областни управители, като техни заместници бяха натоварени временно да изпълняват длъжността. Така от сряда Асен Тюрдиев поема временно и неизвестно докога отговорностите на освободената в Кърджали Иванка Таушанова.
Източници от областното ръководство на БСП разкриха, че и при номинациите за новия областен кабинет е спазена формулата за етническата шарения, наложена през последните години в източнородопския град. Предложеният за областен управител Бисер Николов (43 г.) е представител на общността на българомохамеданите, уточниха от партийната централа. Той завършва второто си висше образование – специалност право, а досега бе зам.-директор на местния клон на Първа инвестиционна банка. Червеният Назми Мюмюн е завършил педагогика и психология в Софийския университет, а преди това и специалността управление на стопанските дейности в АОНСУ. Той пък стопанисва прочутия в града партиен клуб „На всеки километър”. Мариана Ликова е с три дипломи за висше образование. Тя работи в частния семеен бизнес със съпруга си и няма нито ден административен опит.
Предложенията на депесарите
Във вторник ДПС посочи кандидата си за пост в областната управа в Кърджали без разговори с БСП. Това е общинският съветник и юрист по образование Муса Юсуф, племенник на бившия кмет, а после и председател на общинарите Расим Муса, който пък сега е шеф на групата общински съветници. Претенцията на ДПС е Юсуф, който беше на осмо място в изборната листа, да бъде вторият заместник-губернатор – нещо, с което в червената централа не искат да се примирят. Излъчването му стана без предварителни или последвали консултации с партньорите от БСП.
Областният лидер на движението Бахри Юмер разкри, че от Министерския съвет в пряк разговор с него са поискали ДПС да излъчи човек с юридическо образование за тази длъжност. С това обстоятелство Юмер аргументира липсата на консултации с БСП. В партийния офис на социалистите подчертаха, че няма да допуснат пазарлъци за постове и не коментираха номинацията на ДПС за екипа на областния управител.
Другата седмица се очертава ситуацията да стане още по-напечена, тъй като предстоят драматични уволнения на регионални шефове, а в ДПС са зейнали като триглав змей и напират за кокала. В БСП били втрещени от устрема на турската партия да завземе столовете на 10 областни управители в райони, където движението няма влияние и структури.
Множеството „калинки” от ГЕРБ,
накацали по всевъзможните служби в областния град и в региона, са в неизбежната треска от задалата се червена метла. Шефовете на ВиК, НАП, Регионалното управление на горите, Дирекцията по безопасност на храните, областните служби по земеделието, социалното подпомагане, НОИ, пътното управление и т.н. ще бъдат отстранени и заменени с нови кадри.
След заседанието в понеделник на всички областни директори на МВР с новия министър Цветлин Йовчев се оказа, че полицейският шеф в Кърджали Валери Баранов остава на поста си поне засега. Според източници от местния офис на БСП обаче той няма шанса да оцелее задълго. В началото на 2011 г. комисар Баранов пристигна в града от Пловдив, лично го представи тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов. Впоследствие той безцеремонно отстрани множество криминалисти, а на местата им докара около 20 свои пловдивски колеги и работи само с тях, а това БСП нямало да му прости. ДПС обаче отдавна потрива ръце за силовата длъжност и този мерак е изпълзял отново.
Горещите точки на напрежението между двете партии се разгарят с пълна сила, но в сблъсъка на претенциите критериите за професионализъм и опит са игнорирани. Вероятността нови „калинки” да заменят бодро старите е огромна. Така въпросът за коалиционното партньорство и в национален мащаб вече се превръща в проблем, който може да срине и без това странното „експертно-политическо” правителство на Орешарски.