На 2 юни – деня, в който българският народ отбелязва 137 години от гибелта на един от най-великите българи Христо Ботев, пред неговата саможертва
Автор: Георги Ваташки
и пред паметта на всички, дали живота си за свободата на Отечеството, се преклониха и сънародниците ни в Украйна.
Десетки нашенци от Одеса – представители на български дружества, младежи, ученици, дипломати и журналисти, поднесоха венци и цветя пред бюст-паметника на гениалния поет, издигнат на площад „Прохоровски“ в центъра на града.
След като присъстващите сведоха глава за минута мълчание в памет на героите, президентът на Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“ Юрий Граматик се обърна към сънародниците ни с думите: „Христо Ботев е не само даровит и многостранен в своите интереси и дела. Той надскача граници, за да се нареди до големите поети, революционери и политически дейци на своето време.
Превъзмогвайки ограниченията на една епоха, чудовищно изостанала в своето развитие, той успя както никой друг да прозре в утрешния ден и с готовност даде живота си в името на святата цел – свободата на Родината. За българската общност в Украйна е голяма чест, че Ботев е живял и учил в Одеса.“
Революционерът е бил ученик в Одеската гимназия от 1863 до 1865 г., а през 1866 г. работи като учител в село Задунаевка в Арцизки район.
Ученици от просветния център „Аз, буки, веди“ бяха подготвили кратка културна програма с рецитал по безсмъртните стихове на Ботев и изпълнения на възрожденски патриотични песни.
Участие взе и танцовият състав „Лудо-младо“ към български младежки клуб „Актив“.
Главният редактор на областния вестник „Одесские известия“ Евгений Блинов също декламира стиховете на Ботев, при това на руски език, с което доказа, че не само на българите е свидно и ценно наследството на великия поет.
Журналистката Антонина Узун пък отбеляза, че една от най добрите му творби – стихотворението „Майце си“, е преработено като народна песен, която е станала любима за жителите на българските села в Бесарабия.
Паметникът на поета е открит на 13 ноември 2009 година по инициатива на Юрий Граматик, като мемориалът е дело на гражданите на Одеса – скулптора Таисия Судбина и архитекта Владимир Глазирин .