Кюстендилци протестират срещу искана от мюсюлманите джамия
Кюстендилската джамия не е действаща от години и е паметник на културата, но мюфтиите искат да я вземат и да огласят центъра на града с езаните на ходжата
Жители на Кюстендил се вдигнаха на пореден протест срещу наглите претенции на мюсюлманското вероизповедание да им бъде възстановена собствеността
Автор: Десант
върху джамията „Фетих Мехмед“ и земята под нея. На 18 май (четвъртък) близо 100 човека изразиха пред Съдебната палата в града негодуванието си от тази скандална прищявка на турците По-късно там трябваше да се проведе заседание по делото за собствеността на мюсюлманския храм, но то бе отложено заради отсъствието на ищците и техния адвокат, който се оправда, че има друго дело и няма да може да присъства и на двете. Новата дата, която бе насрочена за разглеждането на иска на имамите, е 5 юли от 9:30 часа.
Освен кюстендилските граждани, в протестните действия се включиха и кметът на общината Петър Паунов, председателят на Общинския съвет Иван Андонов, както и областният управител Иван Каракашки. Демонстрантите единодушно споделиха и опасенията си за съдбата на паметника на Ильо войвода и градинката около него, които попадат върху терена, който мюфтийството иска да си вземе. Паметникът на хайдутина, имащ основна заслуга за освобождаването на града от турците, се е превърнал в емблема на Кюстендил. Затова и неговите жители го бранят така сърцато.
Тяхната твърда позиция е, че държат на музеите си, а не на джамиите. Те ясно заявяват, че няма да допуснат богатото културно наследство на града да попадне в чужди ръце. Нито пък да се оскверни историята и паметта на Дядо Ильо Марков.
Джамията „Фатих Мехмед“, известна още и като „Шалдърванската джамия“, е строена някъде към средата на XV в. Тя не е действаща, но е архитектурно-строителен паметник на културата от национално значение.
С иска си, внесен в Кюстендилския районен съд, имамите искат общината да бъде принудена да разреши да използват сградата и да се молят в нея. Те претендират, че са законният й собственик, тъй като били правоприемник на бившата Кюстендилска вероизповедателна община. Тя е съществувала в началото на ХХ век и джамията е била нейна собственост до 9 септември 1944 г. Сега общинските власти ги били спирали да влязат в „собствените си владения“.
Това не е първата джамия или имот, който мюфтиите искат да заграбят. Подобна е и ситуацията в Дупница, където те са хвърлили око на Джамията (Тюрмето), която също не е действаща и е паметник на културата. Делото за това се гледа на 23 юли, отново в Кюстендил.
Имамите поискаха и собствеността върху сградата на музея в Кърджали, която също уж била тяхна.
"Затова и неговите жители го бранят така сърцато."
Затова и БЛИЗО 100 човека са присъствали, даже нямат сто, но иначе се борим за нещо, ами като се борите съберете се половината град поне, кви 100 човека...
2
zad kulisite na honorar savetn
24.06.2013 12:45:19
0
0
vreme e vsishko koeto ne e ot ofizialnata pravoslavni i hristianski religii da se oblagat s po visoki danazi.a darshavata da dava subsidii za stroesh na hristianski imoti i za hristianski veroushenia .
moshe da se vidi kak e bilo pres tursko robstvo kogato e imalo zabrani za stroesh na hristianski zarkvi i hramove
1
Българин
24.06.2013 10:52:07
0
0
И в Самоков се водят дела за джамията... Ислямизираме се...