Творби на художника, както и на неговите приятели и колеги Давид Перес и Васил Бараков, ще радват любителите на изящното изкуство до 1 септември
Автор: Екип на „Десант
От 12 юни до 1 септември любителите на изкуството ще имат възможност да се докоснат до неповторимите творби на един от най-забележителните художници на България – Златьо Бояджиев. Те са изложени в Софийската градска художествена галерия, която заедно с пловдивската галерия организира тази разнообразна палитра от платна на класика, посветена на 110-годишнината от рождението му.
В експозицията, озаглавена „Златьо Бояджиев и Бараците“, може да се видят картини и на неговите приятели Давид Перец и Васил Бараков. Тримата майстори на четката са известни в артсредите като Бараците, откъдето идва и заглавието на вернисажа.
В залите на столичната галерия са събрани всички картини на Бояджиев от всички изложбени салони в България. Организаторите са се постарали да покажат позабравените негови творби, както и картини, които никога досега не са излагани и не са виждат от широката публика.
Едно от най-интересните платна, които предизвикват любопитството на ценителите на изкуството на маестрото, е „Тримата Бараци“, което Златьо Бояджиев рисува през 1964 г. Самият той е изобразен в центъра на композицията, вляво от себе си е нарисувал Васил Бараков, а отдясно позира Давид Перец. Картината е от личната колекция на великия ни борец Боян Радев.
Златьо Бояджиев е считан за един от най-самобитните български художници на XX век. Той е всепризнат майстор на портретната и пейзажната живопис. Роден е на 22 октомври 1903 г. в пловдивското село Брезово. Завършва живопис в Националната художествена академия в София, където учи заедно с Васил Бараков.
В най-плодотворния и успешен период на своето творчество съдбата му нанася тежък удар, като парализира дясната половина на тялото му. Трябват му дълги години да се възстанови и да се научи да рисува с лявата ръка. Така се очертават два основни периода в кариерата му.
Първият се отличава с класически маниер при композирането, а в живописното изграждане на образите се усеща влияние от импресионистите, от ренесансовите майстори и старите икони. Въпреки това той остава верен на себе си и от това винаги в картините му да присъства и българската природа, както и животът в малките населени места.
През втория период, когато започва да рисува с лявата си ръка, стилът му се променя коренно в посока на образността, с включването на десетки фигури в платната и експресивна цветност и мазки в колорита им. Самите му произведения придобиват повече драматизъм. Някои от тези платна привличат любопитството на хората със сюжетната си занимателност. Други пък са изпълнени със странни образи, криещи в себе си символичен смисъл.
Съдбата среща тримата Бараци в Пловдив, където правят своите първи стъпки в изкуството. Пейзажът в творчеството на Бояджиев, Бараков и Перец не може да се определи само като красива гледка. Той е и начин на мислене, а също и претворени в платната виждания и усещания на авторите им.
Експозицията проследява и пътя на тримата приятели в изкуството. Стиловете им в началото много си приличат, както и последните им произведения. В тях те показват един характерен само за тях личен стил, който оставя ярка следа в българското изкуство.
Всеки, който посети изложението, ще може да си купи и екземпляр от каталога, издаден по повод изложбата. Стоте му страници са побрали 114 репродукции от изложените платна и подробните и богати биографии на Златьо Бояджиев и неговите двама приятели и колеги по четка.
След началото на септември колекцията ще напусне столицата и ще бъде показана последователно в Пловдив и Стара Загора.