Отбелязваме с изложба 110-годишнината на Златьо Бояджиев


Отбелязваме с изложба 110-годишнината на Златьо Бояджиев
Една от най-знаковите творби на Златьо Бояджиев е „Овчари“, рисувана през 1941 г.
25 Юни 2013, Вторник


Творби на художника, както и на неговите приятели и колеги Давид Перес и Васил Бараков, ще радват любителите на изящното изкуство до 1 септември

Автор: Екип на „Десант

От 12 юни до 1 септември любителите на изкуството ще имат възможност да се докоснат до неповторимите творби на един от най-забележителните художници на България – Златьо Бояджиев. Те са изложени в Софийската градска художествена галерия, която заедно с пловдивската галерия организира тази разнообразна палитра от платна на класика, посветена на 110-годишнината от рождението му.

В експозицията, озаглавена „Златьо Бояджиев и Бараците“, може да се видят картини и на неговите приятели Давид Перец и Васил Бараков. Тримата майстори на четката са известни в артсредите като Бараците, откъдето идва и заглавието на вернисажа.
В залите на столичната галерия са събрани всички картини на Бояджиев от всички изложбени салони в България. Организаторите са се постарали да покажат позабравените негови творби, както и картини, които никога досега не са излагани и не са виждат от широката публика.

Едно от най-интересните платна, които предизвикват любопитството на ценителите на изкуството на маестрото, е „Тримата Бараци“, което Златьо Бояджиев рисува през 1964 г. Самият той е изобразен в центъра на композицията, вляво от себе си е нарисувал Васил Бараков, а отдясно позира Давид Перец. Картината е от личната колекция на великия ни борец Боян Радев. 

Златьо Бояджиев е считан за един от най-самобитните български художници на XX век. Той е всепризнат майстор на портретната и пейзажната живопис. Роден е на 22 октомври 1903 г. в пловдивското село Брезово. Завършва живопис в Националната художествена академия в София, където учи заедно с Васил Бараков.
В най-плодотворния и успешен период на своето творчество съдбата му нанася тежък удар, като парализира дясната половина на тялото му. Трябват му дълги години да се възстанови и да се научи да рисува с лявата ръка. Така се очертават два основни периода в кариерата му.

Първият се отличава с класически маниер при композирането, а в живописното изграждане на образите се усеща влияние от импресионистите, от ренесансовите майстори и старите икони. Въпреки това той остава верен на себе си и от това винаги в картините му да присъства и българската природа, както и животът в малките населени места.   
През втория период, когато започва да рисува с лявата си ръка, стилът му се променя коренно в посока на образността, с включването на десетки фигури в платната и експресивна цветност и мазки в колорита им. Самите му произведения придобиват повече драматизъм. Някои от тези платна привличат любопитството на хората със сюжетната си занимателност. Други пък са изпълнени със странни образи, криещи в себе си символичен смисъл.  

Съдбата среща тримата Бараци в Пловдив, където правят своите първи стъпки в изкуството. Пейзажът в творчеството на Бояджиев, Бараков и Перец не може да се определи само като красива гледка. Той е и начин на мислене, а също и претворени в платната виждания и усещания на авторите им.

Експозицията проследява и пътя на тримата приятели в изкуството. Стиловете им в началото много си приличат, както и последните им произведения. В тях те показват един характерен само за тях личен стил, който оставя ярка следа в българското изкуство. 
Всеки, който посети изложението, ще може да си купи и екземпляр от каталога, издаден по повод изложбата. Стоте му страници са побрали 114 репродукции от изложените платна и  подробните и богати биографии на Златьо Бояджиев и неговите двама приятели и колеги по четка. 

След началото на септември колекцията ще напусне столицата и ще бъде показана последователно в Пловдив и Стара Загора.


Платното „Тримата Бараци“

В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки