Обществена тайна е, че съдебната система в България е в плен на роднинските и приятелски връзки. Отдавна не будят учудване разкритията, че цели семейства са се разпрострели
Автор: Десант
из всички етажи в йерархията на родната правораздавателна система.
В районната прокуратура в Трън обаче се стигна до нов куриоз. По щат там трябва да работят двама прокурори, но реално работи само един - Павел Пейчев.
Висшият съдебен съвет по незнайни причини отказва повече от година да обяви конкурс за вакантното място. Внезапно на 24 юни такъв все пак е обявен и Пейчев, разбира се, се кандидатира. Въпреки че професионалната му биография е безупречна и самият той като човек е уважаван в градчето, сред магистратите се говори, че няма шансове. Срещу него ще се бори 32-годишнита Антония Алексова, чийто съпруг Михаил Алексов е председател на районния съд в... Трън.
Младата съдийка е завършила право в Руснески университет, а единственият й стаж, преди да влезе в съдебната система, е работата й като експерт юрист в КНСБ. Въпреки това, през 2009 г. тя става младши съдия в Перник, не без помощта на Ангел Алексов, който по това време е районен прокурор на града. Както може би се досещат читателите, това е бащата на съпруга й Михаил.
Откровената шуробаджанащина предизвиква обществена реакция. Неправителствената организация “Център на НПО в Разград” настоява Антония Алексова да бъде разследвана за “използване на съдебната система за лични цели“. Според НПО-то случващато се в Трън е пример за роднинските кръгове, завладели така наречените бутикови прокуратури, като тези в Радомир, Царево, Дулово и Раднево.