Скандал в Общинския съвет за китайските плочи пред Царевец


Скандал в Общинския съвет за китайските плочи пред Царевец
Грандиозното откриване на площада, обновен за 1,3 млн. лв., през есента на миналата година. Лентата по традиция реже Бойко Борисов
08 Юли 2013, Понеделник


Кметът Даниел Панов се измъква със закани за съд на строителната фирма

Автор: Здравка Христова

Разследването на „Десант“ за китайските гранитни плочи пред Царевец, които се оказаха обикновен пясъчник, разбуни духовете в старата столица Велико Търново. Публикацията ни от 9 юни, разкрила скандални факти за грандиозно финансово нарушение в размер на 396 хиляди лева, стана повод за питания, отправени от великотърновските общински съветници към кмета.

Плочите са 3332 кв.м и не са гранитни, каквито е трябвало да бъдат по договора за безвъзмездна финансова помощ по европроекта по ОП “Регионално развитие”, се посочва в доклад от изненадваща проверка, предизвикана от Управляващия орган по ОПРР. Документът на инспекцията на МРРБ завършва с извода, че е актувано, но реално не е извършено строителство за 396 041,52 лева. Направеният химичен анализ е показал, че „материалът, от който е изпълнена настилката, представлява плочи с размер 85/43/4 от споена седиментна (утаечна) скала от вида на пясъчник със смесена варовито-глинесто-железиста спойка”.

Заради публикациите ни се сезираха общинските съветници доц. Милен Михов (ВМРО) и Валентин Ламбев, председател на групата на БСП в ОбС. В питанията им до кмета Даниел Панов (ГЕРБ) се иска публична информация за констатациите от министерския доклад и конкретно какъв процент от вложените материали вече са негодни за експлоатация. А също и каква е разликата в цената между предвидените в проекта материали и на практика вложените в строителството. Поставен е и въпросът осъществявал ли е кметът лично контрол при изпълнението на строителството на площада и констатирал ли е нередности.

Съветниците настояват кмета Даниел Панов да отговори какви ще са последиците за Община Велико Търново и има ли опасност направеният разход да не бъде признат от управляващия орган по ОП „Регионално развитие” и да остане за сметка на местния бюджет, респективно да излезе от джоба на обикновените великотърновци. „Ако разходите от 396 041,52 лв. за червените плочи пред Царевец не бъдат признати, ще съдим строителната фирма, която ги е поставила“  – закани се кметът Даниел Панов в отговор на питанията на старейшините от местния парламент и припомни, че съгласно условията на договора с изпълнителя на обекта „ВТ Инженеринг” всички явни и скрити дефекти, които възникват в рамките на 5 години, се отстраняват за негова сметка.

Доц. Милен Михов пък уточни, че лично е преброил над 40 счупени плочки. „Ако бяха гранитни, както е посочено в договора за европарите и в контракта със строителната фирма, те не би трябвало да са се разронили като юфка. Гранитните павета край Хаинбоаз, наредени там преди половин век, все още си стоят непокътнати", изтъкна той.
Договорът между Общината и строителната фирма „ВТ Инженеринг” ООД за ремонта на площада пред Царевец е сключен на 9 ноември 2011 г. Той е за 1 275 846,65 лева. ДНСК е въвела обекта в експлоатация на 29 септември 2012 г. На 1 октомври площадът беше открит от тогавашния премиер Бойко Борисов и министър Лиляна Павлова.

Проверка на място през март констатира редица дефекти при изпълнение на СМР по доставката и монтажа на гранитните плочи и тротоар пред Царевец, за което вече „Десант“ информира читателите. На 3 април т. г. Общината изиска външна експертиза, която да даде становище по 12 показателя на червените плочи. Вече е готов анализът от лабораторията при Научноизследователски строителен институт – София, но този на лабораторията по геотехника в Русе се очаква да бъде готов до няколко дена, съобщи тези дни кметът Даниел Панов, но не каза какви са констатациите от НИСИ.

По думите на градоначалника сертификатът за качество на материала е представен още когато фирмата е започнала строителството и според него плочите на площада пред Царевец отговорят на БДС и са предназначени за външна употреба, като имат и нужния документ, че може да се ползват в ЕС. На книга настилката от Китай се води „червен гранит”, но последна дума какво точно са имат лабораториите.

Все още без отговор остават и въпросите какви действия е предприела Общината, за да отстрани допуснатите нередности, та да не се стига до колосалната финансова санкция от 396 хиляди лева, както и за чия сметка ще са непризнатите разходи. Не стана ясно и какъв контрол е осъществявал лично кметът и какъв процент от вложените материали вече са негодни за експлоатация.
„Десант" ще продължи да следи развоя на скандала с европарите във Велико Търново.


За разкош пред средновековната крепост Царевец бяха подредени... средиземноморски делви

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки