Един от символите на България – розата, сплоти сънародниците ни в далечна Америка. На 23 юни в красивия крайбрежен парк „Шенън мемориал бийч“ в Бостън
Автор: Георги Ваташки
се проведе Фестивал на розата, организиран от нашенци, родом от Казанлък, които живеят в столицата на щата Масачузетс, решили да пренесат най-големия традиционен празник в бащиния си край на американска земя.
Инициативата се заражда спонтанно през 2009 г., когато три казанлъшки семейства, имигрирали в Бостън, се събират да посрещнат заедно Коледа. Тогава възниква и идеята за редовни срещи на тамошните български общности, обединени под знака на една българска роза. Постепенно проявата става все по-популярна и освен българи от Бостън, за събитието пристигат и нашенци от Чикаго, Ню Йорк и дори от Лас Вегас. Тази година наред с казанлъчани, най-многобройни бяха българските студенти, дошли специално за празника от Финикс. Не липсваха и множество американци, които за първи път имаха възможност да се запознаят с българската култура и традиции.
Тазгодишното издание на мероприятието можеше да се похвали със свое уникално лого, изработено от Валентин Танев – дизайнер в една от водещите технологични компании в щата. Той помогна и за изработването на своеобразна униформа на празника – тениски и шапки с щампована върху тях червена роза.
Много от гостите се сдобиха с мускали с прочутото розово масло, специално доставено от България. То бе и в основата на козметични продукти, които бяха разиграни в благотворителна томбола. Приходите от нея са предназначени за подпомагане на млади български семейства, пристигнали наскоро от родината в Новия свят.
Празникът нямаше да е пълен без богатата трапеза с родни гозби и вина, осигурена от доброволците на „Българският център в Нова Англия“. Организацията, обединяваща и подпомагаща сънародниците ни в Бостън и околностите, бе поканила прочутия фолклорен състав „Хоро“ от Чикаго. Трупата достави голяма радост с изпълненията си на български народни танци, като много от присъстващите се хванаха на Пайдушкото хоро.
Кулминацията на тържеството бе оспорваният избор на „Царица на розата“. С титлата се окичи студентката Виолета Христова от Пловдив, която следва архитектура в Бостънския университет.