Свикнали сме зеленчуците да ни радват с ярките си багри – червени, жълти, оранжеви, зелени... Но както преди няколко броя ви разказахме за белите цветя в градината, така и сега ще се спрем на белите представители на паприкаша.
Окраската на растенията зависи от влизащите в състава им пигменти. А белите представители на това полезно растително семейство просто не съдържат никакви оцветители (не изкуствени, а естествени, разбира се). По тази причина повечето от тях са хипоалергенни – т. е. много рядко биха предизвикали алергия у хората, които ги консумират.
Вярно, в природата съществуват много зеленчуци, които са си бели по принцип – като чесъна и карфиола да речем. Но в последно време се селекционират редица сортове на обичайно „цветни” видове, които се отличават с необичаен бял цвят.
Така например на особена популярност напоследък се радват белите патладжани. Те стават все по-модерни на нашата трапеза, тъй като в тях няма соланин, което ги лишава от характерната за растението неприятна горчивина. Тяхното месо е много нежно и вкусно и се препоръчва за хора, страдащи от диабет. Трябва обаче да се има предвид, че те не може да се съхраняват дълго и бързо губят търговския си вид. Освен това не съдържат антоциан, характерен за лилавите сортове, който способства за извеждането на радионуклеидите от организма.
Срещат се също чисто бели картофи. В последните години селекционерите разработиха и.. снежно бели краставици. Голямо тяхно предимство е, че са по-устойчиви на високите температури и плодоносят до първите мразове.
Редовно в магазините се намира и бял лук, който бива предпочитан заради по-мекия си вкус, отколкото по-лютия си жълтеникав събрат. Той е много по-ароматен и точно от него във Франция приготвят знаменитата си лучена супа. Единственото му, условно казано, отрицателно качество е, че трябва да се използва в кулинарията, веднага щом бъде нарязан, тъй като при контакта си с въздуха бързо губи ценните си лечебни и вкусови качества.
Много вкусни и не толкова люти са и белите сортове репички, които също започнаха да се отглеждат в последно време.
И тъй като зеленчуците с бял цвят по принцип се усвояват по-лесно от организма, те са особено подходящи за консумация от деца и възрастни и затова заслужават да намерят място в градината ни.