Започнаха т. нар „Горещници“. По принцип не обичам жегите и не минава година без да преживея по един топлинен удар през лятото.
Как можем да се предпазим от такива неприятни моменти?
Цветелина Стефанова,
Ивайловград
Жегите наистина може да станат по-поносими, стига да се спазват определени правила. Ето няколко съвета, които специалистите препоръчват за облекчаване на неприятните усещание в летните горещини:
Консумирайте повече течности, най-вече вода. Не напускайте дома си без бутилка минерална вода. Ако ще пътувате дълго, по-добре е да не пиете от нея, ако водата се стопли прекалено много. В противен случай ще натоварите сърцето, то ще започне да бие по-бързо и може да получите задух.
Не стойте на пряка слънчева светлина в часовете между 11-17 часа.
Преди да напуснете дома си, хапнете нещо, овкусено с червен лют пипер. Който яде много червен пипер, кожата му по-добре понася неблагоприятните ефекти на слънцето.
Носете светли шапки, по възможност с периферия.
Не преуморявайте организма с физическа дейност. Избягвайте натоварващите дейности.
Избягвайте приемането на тежки и мазни храни. Яжте повече краставици, дини, ябълки, домати, цитрусови плодове. Те не само ви зареждат с витамини и минерали, но и са допълнителен източник на течности.
Не употребявайте алкохол, дори бира. Усещането за разхлаждане е фалшиво.
Употребявайте по време на деня освежаващ спрей за крака с мента. Той охлажда и освежава уморените крака. Като спрей за лице може да се използва за навлажняване инфузия от градински чай. Ако не можете да се откажете от парфюмите, то изберете такива с аромат на цитруси, бергамот и праскова. Те предизвикват чувство на радост и отвличат вниманието от топлината. Шампоанът за измиване на косата в горещото време трябва да бъде с екстракти от мента, грейпфрут и евкалипт. Много е добре да се вземат топли вани или студени - колкото искате, с едни и същи екстракти от мента, грейпфрут и евкалипт. Всеки ден изпивайте чаша сок от целина.
Ако на някой около вас му прилошее:
Поставете пострадалия да легне на хладно и проветриво.
При затруднено дишане поставете пострадалия в странично положение.
Разхлабете дрехите, за да не затоплят допълнително тялото му.
Не поливайте пострадалия със студена вода, а го обтрийте с мокра.