В сърцето на Средногорието художникът Венцислав Пирянков поставя началото на нова традиция
Автор: Яна Славянска
Свикнали сме да смятаме, че единствено в големите градове с обособени културни центрове може да се откриват изложби. Но майсторът на четката Венцислав Пирянков прави тази представа на пух и прах, отваряйки вратите на наследствения дом на фамилията си в пловдивското село Старо Железаре за една провокираща среща с изобразителното изкуство.
Родът Пирянкови някога е бил много известен с производството и майсторското боядисване на традиционни тъкани за целия регион.
Техният талантлив потомък днес живее със семейството си в Полша, където има собствена галерия. Но всяко лято си идва в родината и сега е решил да разнообрази живота в селото на дедите си, захващайки се с реализацията на авторския си арт проект под надслов „Реконструиране на българското село/Изкуство за социална промяна“. Премиерата на този форум ще се състои в неделя, на 11 август, като намерението на неговия инициатор е той да се превърне в традиционен.
За това първо негово издание художникът излага 26 платна от различни периоди от неговата работа. Те представляват предимно абстрактни рисунки, с които нестандартният творец се надява да провокира посетителите на изложбата да влязат в досег с нещо напълно ново и различно за тях. Затова и определя арт проекта си като абстрактен и утопичен.
Той залага на историческия опит, който сочи, че утопичното мислене често води до знакови промени. Много са примерите, когато абстрактните и съвсем нови идеи, родени от различни художници, философи и учени през различните епохи, са довели впоследствие до появата на нови ценности, качества и тенденции в световното развитие. По тази причина Венцислав Пирянков си е поставил задачата да проведе по време на събитието в Старо Железаре и едно своеобразно изследване, което би следвало да му даде отговор на въпроса дали на практика е възможно да се промени отношението на местните хора към културната среда, като основа за това стане преместването на съвременните центрове от оживените градове към по-малките социални единици.
Пирянков смята, че преместването на зрителя в друг възможен свят на интелектуално пространство, предразполагащ го към размисъл и медитация, откъсвайки го напълно от ежедневните му тривиални битови нужди и напрегнатата борба за оцеляване, ще му позволи да погледне от дистанция на нещата, при това от съвсем различна гледна точка. Затова той вижда силата на абстракцията именно в областта на контраста. В стила на сентенциите може да се обобщи, че в случая основната тема за размисъл е как, действайки локално, можем да променяме света глобално – в името на красотата и любовта, разбира се.
Покрай своите платна, живописецът е отделил място в изложението и на един от най-ярките представители на абстрактния експресионизъм – поляка Марк Ротко, популярен като Бащата на абстрактното изкуство.
Самият Венцислав Пирянков е завършил художествената гимназия в Пловдив, след което е продължил образованието си в Полша. Негови творби са били излагани на престижни форуми за визуално изкуство в Германия, Флоренция, София и на други места у нас и в чужбина.
В своята покана за първото си арт парти в галерията си, обособена в наследствения му дом в Старо Железаре, той споделя надеждата си, че неговата идея да се постави началото на една традиция в областта на изобразителното изкуство, точно в сърцето на Средногорието, ще бъде приета със въодушевление, много чувство и неподправена емоция за едно възвишено и одухотворено лятно преживяване.