През 1996 г. са раздадени на наследниците нивите, които някога са принадлежали на родителите на моята майка, която вече е покойница. Общо те се наследяват от 10 човека.
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
Но единият ми вуйчо пропъжда всичките роднини, които желаят да си ги получат обратно. Той ги е завладял и не ги дава на никого. Делба така и не е осъществена, тъй като той се държи агресивно към всички останали наследници.
Какъв е начинът да си върнем полагащите ни се имоти?
Андон Маринов,
с. Калина
Когато има няколко наследници, както е във вашия случай, единственият начин да прекратите съществуващата съсобственост върху нивите е да извършите делба. От написаното от вас става ясно, че не може да се извърши доброволна делба, което означава, че ще трябва да бъде водено производство по съдебна такава.
С производството по съдебна делба се прекратява съсобствеността и идеалните части на сънаследниците се превръщат в реална собственост за всеки един от тях. Делба може да иска всеки сънаследник. За да може наследникът да иска делба, трябва да приеме откритото наследство. Правото да се иска делба не е ограничено със срокове. За да бъде валидна делбата, в нея следва да вземат участие всички сънаследници, в противен случай тя ще е недействителна. Компетентен е районният съд по местооткриване на наследството, до когото трябва да подадете писмена молба.
Той трябва да установи, че наследодателят е починал, че лицата, които сте посочени като страни, са единствените негови наследници, както и че имотите са останали от наследодателя. Доказването на тези факти става с удостоверение от общината и други писмени доказателства. В първото съдебно заседание може да се иска включване на нови имоти или изключване на някои. Въз основа на установените факти съдът се произнася по допустимостта на делбата, както и по въпросите между кои лица, за кои имоти ще се извърши тя, както и каква е частта на всеки от съделителите. Имотите, чиято делба е допусната, трябва да са индивидуализирани.
Исканията за уреждане на сметките, които произхождат от права и задължения във връзка с открито наследство, тоест това, което всеки наследник дължи на наследодателя и това, което дължи на другите наследници във връзка със собствеността между тях, трябва да бъдат предявени в първото по делото заседание след влизане в сила на решението за допустимост на делбата. Те трябва да бъдат предявени в давностен срок – 5 г. от момента на предявяване на иска за делба. По всички предявени искания съдът се произнася с решение, което може да се обжалва. Влязлото в сила решение има сила на присъдено нещо.
След това се разпределят имотите, чиято делба е допусната чрез дялове в натура, като при образуване на дяловете съдът трябва да се съобрази с влязлото в сила решение. Делбата в натура се извършва доколкото това е възможно - приложима е при делба на еднотипни имоти, както е във вашия случай - ниви. Имоти, които не могат да се поделят удобно, се изнасят на публична продан. Неравенството на дялове се изравнява с пари. За да се избегне раздробяването на имоти, Законът за наследството не допуска разделянето на нивите на части по-малки от 3 декара, на ливадите - на части по-малки от 2 декара; на лозята и овощните градини - на части по-малки от 1 декар.
Делбата прекратява съсобствеността между съделителите и всеки от тях става изключителен собственик на това, което е получил в дял. Правата, които е имал върху общото имущество, престават да съществуват. Когато делбата е извършена без участие не някой от сънаследниците и/или когато е включен чужд имот, тя не произвежда действие. Делбата, при извършването на която е пропуснато някое имущество, е действителна. В този случай това имущество може да се подели допълнително.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат