Аз имам две пенсии и от 1 юли 2013 г. водя преписка с РУ „Пенсионно осигуряване“ - София област, за да имам право да получавам от втората пенсия още 50%
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
като допълнение към основната ми пенсия. Служителите обаче упорито ми отказват и отсичат: „Не може“.
В кои случаи е възможно това все пак да стане?
Виолета Орманджиева,
Ботевград
Интересуващата ви уредба се съдържа в Кодекса за социално осигуряване (КСО), Част Първа „Държавно обществено осигуряване“, Глава Шеста „Задължително обществено осигуряване“, Раздел V „Общи правила за пенсиите“, чл. 101 „Получаване на повече от една пенсия“.
Съгласно тази разпоредба не могат да се получават едновременно следните пенсии:
1. лична пенсия за осигурителен стаж и възраст с наследствена пенсия за осигурителен стаж и възраст;
2. лична или наследствена пенсия за осигурителен стаж и възраст с лична или наследствена пенсия за инвалидност поради общо заболяване;
3. лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване с наследствена пенсия за инвалидност поради общо заболяване;
4. социална пенсия за старост и персонална пенсия с друг вид пенсия.
Когато лицето има право на повече от една лична пенсия за инвалидност за различни страдания, се определя най-голямата по размер.
При право на повече от една пенсия се получава по избор една от пенсиите в пълен размер и 50 на сто от останалите. Когато една от пенсиите е социална пенсия за инвалидност, тя се изплаща в размер 25 на сто.
Видно от изложеното, не могат да се получават едновременно лична пенсия за осигурителен стаж и възраст и лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване, поради което правилно и законосъобразно от РУ „Пенсионно осигуряване“ - София област са постановили отказ.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат