Лечение при вода в коляното


Лечение при вода в коляното
19 Септември 2013, Четвъртък


От известно време събирам вода в коляното.



На какво се дължи това, опасно ли е и какво трябва да направя?

Димитър Буюклиев,
Нова Загора

За съжаление нашият читател не е дал повече подробности, т.е. дали има и други оплаквания, като оток на коляното, зачервяване, болки и т.н. Не е писал и дали преди това не е претърпял някаква травма или заболяване. Така че отговорът ще бъде само в границите на „вода в коляното“, макар от практиката да се знае, че почти винаги са налице и другите оплаквания, за които вече стана дума.

Т. нар. „вода в коляното“ представлява изливане на течност (сериозна, кървава, гнойна) в ставната капсула, в резултат на ставно възпаление, причинено от проникнали в ставата микроби. В по-късните стадии от живота възпалителният процес може да стане дегенеративен или да придобие деформиращ характер. Така в първия случай говорим за инфекциозен (септичен) артрит, а във втория вече става дума за хронично невъзпалително заболяване на коленните стави (гонартроза), в основата на което стои първичната деструкция на ставния хрущял в резултат на възрастови изменения. В този случай възпалителните изменения на околоставните тъкани имат вторичен характер.

Степента на ставните оплаквания варира от леки симптоматични болки (артралгии) до остро изразена болка с оток и зачервяване на ставата. Движенията са ограничени и болезнени. Обикновено болката се усилва непосредствено преди влошаване на времето. Характерно оплакване при гонартрозата още е сковаността при събуждане сутрин и след периоди на обездвижване през деня. Съществуват и редица фактори, които увеличават риска от развитие на септичен артрит. Това са  ревматоидният артрит, захарният диабет, злокачествени, кръвни и чернодробни болести, а също и ставното протезиране, ставните пункции, наркоманията и други.

Лечението и при двата случая на „вода в коляното“ зависи от характера на заболяването (остро или хронично) и от степента на увреждане на ставата. В зависимост от това,  лекарят преценява началото на ранно и адекватно противомикробно лечение. Съществено място заемат и противоболковите и противовъзпалителни препарати (салицилати-аспирин и други, нестероидните противовъзпалителни средства и т.н.). Тъй като коленните стави са разположени почти без изключение под кожата, много ефикасни са аптечните форми за мазане, които съдържат тези лекарства.

В последно време, при дегенеративни изменения, с успех се прилагат и т.нар. хондропротектори, т.е. „защитници“ на хрущяла и т.нар. лубриканти, създадени на базата на хиалуроновата киселина. Практиката познава и успешно прилага и народни билкови рецепти за налагане на болните стави. Подходящи за целта са черният синап, лютите чушки, банята със залети с гореща вода картофени грудки, корените от глухарче, пъпки и балсам от белия бор (терпентиново масло и камфор), запарка от листата на коприва за пиене и други. По преценка на лекуващия лекар, при стихване на острия процес успешно се прилагат и физикални средства (физиотерапевтични, кинезитерапевтични и курортно-климатични). Специализирани санаториуми за това страдание са Кюстендил, Сапарева баня, Павел баня, с.Баня – Панагюрско, Поморие, Тузлата и други.

Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
Ekaterina radeva
06.06.2020 13:33:46
0
0
Predi edna godina me operiraha diskova herniya na girba sega imam v kolyanoto voda kak da se lekuvam
1
Виктор Митов
29.10.2018 12:14:42
11
5
Здравей те Жена ми си удари коляното и се наду. Събира вода какво да направя
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки