Доброкачествено увеличение на простатата


Доброкачествено увеличение на простатата
19 Септември 2013, Четвъртък


На 57 години съм и в последно време страдам от лошо уриниране.



Поставиха ми диагноза „аденом на простатата”. Доколко е сериозно това заболяване?

Харалампи Генов,
Каспичан

Всъщност медицинската диагноза за това заболяване е „доброкачествена простатна хиперплазия“ или още „аденом на простатата“. Заболяването трябва да се приема като нормален процес на остаряването на мъжа, както е например побеляването на косата. То е известно от древни времена, като първите исторически сведения са с източник древните египетски папируси.

Колкото е по-възрастен мъжът, толкова по-голяма е вероятността да има симптоми от страна на уринирането, свързани с промени на простатата. От друга страна се смята за изяснено, че симптомите се появяват по-често при семейни мъже. Предполага се, че по-активните в сексуално отношение мъже имат по-чести проблеми с уринирането, което е в пряка връзка с нивото на мъжкия полов хормон – тестостерон. Доказано е също така, че аденом не се развива при мъже, чиито тестиси са отстранени преди пубертета.

Причините за появата и развитието на заболяването са все още не добре проучени. Най-широка популярност има хормоналната теория, според която за развитието му съществена роля играят хормоналните промени, настъпващи с възрастта и водещи до намаляване нивото на тестостерона в кръвта, от една страна, и повишаване нивото на женските хормони – естрогените, от друга.

Доброкачественото увеличаване на простата е най-честата причина за смущения в уринирането при мъже над 55-60-годишна възраст. Нови проучвания обаче показват, че първите прояви на заболяването могат да започнат и след 35-годишна възраст. Оплакванията се проявяват постепенно като в началото преобладава честото ставане през нощта (повече от два пъти). Нерядко първи симптом е и уринирането на интервали по-малки от 2 часа, главно преди обяд. Някои от пациентите се оплакват, че при шум от течаща вода получават непреодолим позив за уриниране.

В по-късен етап от развитие на това състояние се появява изтъняване на струята на урината, уриниране с прекъсване, дълго изчакване преди започване на уринирането и т.н. Често срещани усложнения на заболяването са появата на камъни в пикочния мехур, инфекции на пикочните пътища, които се проявяват със затруднено изпускане на урината, мътна урина, повишаване на температурата и т.н. Не са редки и случаите, когато след изпускане на урината болният продължава да има чувство за неизпразнен пикочен мехур.

Лечението трябва да се извършва само от специалист- уролог. В ранните етапи на заболяването то е консервативно. Обикновено се назначава хигиенно-диетичен режим и медикаментозно лечение. При всички мъже след 50-годишна възраст трябва да се извършва профилактичен преглед на простата един път годишно. В по-леките случаи на заболяването могат да се използват препарати от растителен произход, но при неповлияване или прогресиране на заболяването се прилагат съвременни лекарства от групата на т.нар. 5-алфа-редуктаза-инхибиторите и алфа-адренорецепторни блокери.

Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки