Детско студио „Телевизионери”, в което се изявяват младите родни таланти от мегаполиса, навърши една година
Автор: Георги Ваташки
От децата, с децата, за децата – с професионализъм и с любов!“- това е мотото на една от най-младите организации на българската общност в далечна Америка. Детското студио „Телевизионери”, което събира младите таланти в областта на журналистиката от Чикаго, отбеляза на 1 септември своя първи рожден ден.
Начинаещите звезди на малкия екран показват и разказват на своите зрители събития от космополитния град, представят живота на български и американски деца и излъчват репортажи за културни прояви и атрактивни места. По този начин те се свързват със свои връстници както от България, така и от други места по света.
Инициативата за създаване на „Телевизионери“ се заражда през 2012 г. и е на директорката на българското училище „Джон Атанасов” в Чикаго Боянка Иванова, която през март тази година бе удостоена с наградата „Българка на годината“. Целта е да се предостави на малчуганите още една възможност да прекарат повече време в българска среда – да общуват, да говорят, да мислят и да творят на родния си език. Не на последно място се развива талантът на българчетата в области като телевизия, радио, поведение пред камера и възможности за изява при създаване на истински журналистически репортажи.
Идеята за детското студио е одобрена и от българските медии в Чикаго, като репортерите на вестник „България“ и електронния портал „Еврочикаго“ първи помагат с уроци и съвети на малките журналисти. Ръководителят на чикагския фолклорен състав „Верея“ Константин Маринов пък предоставя залата на своя клуб, където „Телевизионери“-те са оформили своето импровизирано студио. Директор и продуцент на студиото е Мария Илиева, която има дълъг телевизионен стаж в БНТ и е създала редица успешни документални филми за българските училища зад граница.
Основният екип на „Телевизионери“ в началото е сформиран от учениците на „Джон Атанасов“, но скоро към тях се присъединяват и деца от българските училища в Сиатъл и Сан Франциско.
Много скоро след старта на първите предавания дейността на малките ентусиасти е забелязана и отразена от различни организации на българските общности и медии. Започва активно сътрудничество със столичната Професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“ и музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора.
Студиото има вече свои медийни партньори в лицето на предаването „Облаче ле, бяло“
на телевизия СКАТ, радио „Татковина“ и Студентския телевизионен канал „Алма Матер“ към Журналистическия факултет на Софийския университет.
„Много пъти съм си мечтала да участвам във видеорепортажи и да предавам на живо. Вече сме на една година и мисля, че сме малко повече професионалисти и не говорим по детски.
Посланието, което искаме да предадем на децата, че всички сме част от нещо по-голямо, работим един за друг и си помагаме“, споделя 13-годишната Божидара Ковачева, която е сред първите участници в проекта. Тя ще бъде водеща на едно от новите предавания, които младите таланти предвиждат да започне излъчване през новата учебна година и което ще се казва „Видеопоща“. То ще предоставя възможност на българи от цял свят да споделят интересни случки от своя живот в чужбина и да изпращат специални видеокартички до своите близки в България.