Страдам от злокачествено новообразувание на простатата. Интересува ме може ли, освен предписаното ми лечение с хормони, да се подложа на брахитерапия и лъчелечение?
Те по-надеждни ли са от билките? С какъв друг препарат мога да заменя взимания в момента от мен „Калутид“?
Методи Петров,
с. Дреновец, обл. Видин
Статистическите данни показват непрекъснато нарастваща тенденция за увеличаване броя на заболелите от рак на простатата. През последните няколко години той е първата по честота ракова локализация при мъжете в САЩ. Причините за тази увеличена заболеваемост включват различни фактори: повишена възможност за диагностика, увеличена обща преживяемост на населението и засилване ролята на рисковите фактори за възникване на заболяването.
Ракът на простатната жлеза е сред най-разпространените онкологични заболявания и у нас. Той се нарежда на трето място след рака на белия дроб и кожата. През последните 15 години честотата на заболяването се е увеличила почти двойно, като ежегодно се регистрират около 1000 нови случаи.
Най-засегнати са хора на възраст между 60 и 85 години, като заболеваемостта сред градските жители е два пъти по-голяма, в сравнение с тези от селата. Причините за тази разлика могат да се търсят в спецификите на средата, сексуалното поведение и недостатъците на диагностиката и регистрацията на заболяването.
Напредък в цялостния диагностичен процес и особено в ранната диагностика даде възможност да се увеличи броят на успешно лекуваните болни. Като основни методи на лечение на локално ограничения рак на простатната жлеза се наложиха оперативното й отстраняване и лъчетерапията. През последните години интензивно се разработват и други методи за борба с тази коварна болест. По-актуалните от тях са т. нар. брахитерапия, криохирургия и термоаблацията.
Друг основен метод за лечението му е хормонотерапията. Тя се свежда до т. нар. андрогенна блокада, която цели блокиране на отделяните в организма на болния мъжки полови хормони (андрогени), за които е доказано, че стимулират растежа на специални клетки в сърцевината на тумора и водят до напредване на неговото развитие. Често се прилага и пълната андрогенна блокада, която съчетава кастрацията с андрогенен агент. Тук влизат в съображение и медикаментите, за които пита нашият читател. Отговор на въпроса му дали може да замени един препарат с друг може да дадат само лекуващите го лекари.
Тъй като при хормонотерапията с андрогенна блокада почти винаги настъпва т. нар. „хормонално бягство“ или хормонална съпротива, която почти винаги компрометира лечението. Независимо от това, пишещият тези редове, в качеството си на клиничен фармаколог, проведе разширено клинично изпитване на чуждестранен антиандрогенен препарат, който показа великолепен бърз терапевтичен ефект и подобри значително качеството на живот на болните.
Удължена преживяемост бе наблюдавана и при приложението на андрогенната блокада при метастатично заболяване в по-ранен стадий. Понастоящем се препоръчва т. нар. интермитентно хормонално лечение, т. е. лечение на интервали с паузи, с оглед намаляване на нежеланите лекарствени реакции и високата цена или себестойност на медикаментозната терапия.
В последно време у нас, благодарение на внедрена модерна апаратура и технологии, бе въведена т. нар. брахитерапия. Тя представлява неинвазивен и перспективен метод с доказани възможности, при която в засегнатия орган или близо до него се поставя източник на йонизираща енергия – той се имплантира временно или трайно (до изчезването на тумора). Методът се прилага за лечение на злокачествени заболявания на простатата, влагалището, матката, яйчниците, в областта на шията, гърдите, главата и т. н.
Следва да отбележим, че раковите заболявания не се лекуват с билки и хранителни добавки – това може да коства живота на болния!
В отговор на запитването на нашия читател и по молба на Кабинет „Десант“ завеждащата клиниката по лъчелечение при Специализираната болница за активно лечение по онкология в София (правоприемник на Националния онкологичен център, по-популярен като Ракова болница, б. р. ) доц. д-р Веселина Първанова, дн, бе изключително любезна да се отзове и даде съгласието си да консултира безплатно нашия читател с цел изясняване дали неговият случай е подходящ за прилагането на брахитерапия, или не. За целта той трябва да установи връзка с изтъкнатата ни специалистка от името на вестника, за да му бъде насрочен час за консултацията.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев