Четвърти национален конкурс за надсвирване в с. Рудник
Автор: Огнян Марков
На 12 октомври 2013 г. в бургаското село Рудник се проведе Четвъртият национален конкурс за надсвирване с кавал „Никола Ганчев“. Изявата се организира от НЧ „Възраждане 1927“ с подкрепата на Община Бургас и кметството в селото. Медийни партньори на фестивала през тази година бяха радио „Бургас” и програма „Христо Ботев" на Българското национално радио.
Конкурсът е национален, но от миналата година той става вече и международен. Тогава в надсвирването участваха и музиканти от САЩ- калифорниецът Джон Гибсън и Радослав Паскалев - българин, живеещ в щата Вирджиния. В тазгодишното издание на конкурса участваха също двама американци – познатият вече на хората в Рудник Джон Гибсън и Роби Маршал.
Участниците в надсвирването бяха оценявани от Темелко Иванов, Данчо Радулов и председателя на журито Георги Иванов, ученици на бай Никола Ганчев и негови ревностни следовници.
Катя Димитрова – секретар на читалище „Възраждане 1927”, сподели своето усещане от тазгодишното издание на конкурса и очерта целите на това национално събитие: „Чрез него ние не само почитаме паметта на именития кавалджия, но и мотивираме младите да изучават и изпълняват българския фолклор, даваме възможност за изява на младите таланти. Още повече, че изпълненията на лауреатите в конкурса влизат във фонда на Българското национално радио.”
Матей Станев, на 11 години от ОУ „Антон Страшимиров“ - Варна, заслужи с изпълненията си специалната награда на тазгодишното издание на конкурса - кавал, изработен от Радослав Паскалев и дарен специално за конкурса, плюс 100 лв. парична награда от кмета на с. Рудник Ангел Исаев.
В най-малката група журито присъди две първи места - на Радослав Иванов, 12-годишен, ученик също в ОУ „Антон Страшимиров“ във Варна, и на Алекс Панайотов, на 14 години от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна.
Във втората възрастова група първите места са за Дамян Йорданов, на 15 години, и Данаил Цветков и двамата от Варна и ученици в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.
Класирането в третата група оглави Павел Геневски от София.
След приключването на конкурсната програма организаторите и участниците изразиха надеждата си този толкова патриотичен по своята същност фестивал на името на Никола Ганчев да се утвърждава все повече във времето, а на следващите му издания международното участие да е по-голямо.
Никола Ганчев е един от най-големите кавалджии на 20 век. Неговият живот обхваща почти целия изминал век - от 1919 г. до 2001 г.
Роден е в село Шишманци, до Пловдив, но още, когато е малък, семейството му се преселва в село Рудник, Бургаско. Майка му е била народна певица, а чичо му Васил е кавалджията, който пръв го подтикнал към свиренето.
Първия си кавал получил на 7 години, а на 16-годишна възраст необикновеният му талант вече е признат, прави първите си записи в радиото.
От 1936 г. той е редовен изпълнител в радио „София”, редом с най-изявените музиканти и певци тогава. По това време създава първата си народна група - тройка - с гайдар Слави Велев, гъдулар Александър Илиев и Недка Тонева от село Девня, единствената жена по онова време, която свири на кавал.
Цели 30 години е пръв солист в Държавния ансамбъл за народни песни и танци с ръководител Филип Кутев и най-прецизният акомпанимент на изтъкнати певици като Вълкана Стоянова, Надка Караджова, Комня Стоянова, Бойка Присадова, Янка Танева и други.
През 1961 г. заедно с Михаил Йорданов, Михаил Букурещлиев, Еленчо Недялков и други създават Детско-юношеския фолклорен ансамбъл „Изворче“. А големите му и истински бащински грижи за котленското музикално училище от 1962 г., както и работата му с индивидуални ученици, не прекъсват до последните му дни.