Завърши деветнадесетото издание на фестивала „Листопад на спомените“. През трите дни на проявата в нея се включиха над 2500 участници от третата възраст.
Фестивалът е основан през 1997 г. по инициатива на Съюза на пенсионерите. Провежда се през месец октомври в Двореца на културата и спорта във Варна.
Съгласно регламента, в него се състезават пенсионерски състави за български фолклор, патриотични песни, стари градски песни и шлагери. През тази година събитието се организира от Съюза на пенсионерите „Варна – 2004”, Община Варна, вестник „Пенсионер” и бе под патронажа на варненския кмет Иван Портних.
При откриването на проявата с голям концерт в зала „Конгресна” на Двореца на спорта и културата във Варна поздравления към участващите в него 206 танцови и певчески състава отправи заместник-кметът на община Варна д-р Лидия Маринова. Тя подчерта вниманието на местната власт към проявите на хората от третата възраст. „Вие доказвате, че за творчеството, емоциите и настроението възраст няма”, каза в частност тя.
Освен представителна фестивалът имаше и своята конкурсна част. Специално жури оценяваше певческия талант на участниците и тяхното сценично поведение. „Смятам, че уловихме този дух, който тези хора носят в себе си и който е пример за цяла България“, обобщи провеждането и значението на проявата председателят на журито доц. Костадин Бураджиев.
Към неговото мнение, но доста по-емоционално, се присъедини Теди Генев – член на журито: „Повярвайте ми, тук блика страхотна енергия! Нищо, че хората са малко по-възрастни, трета възраст, така наречена, но сърцата им са млади.“
Големият златен лист бе присъден на фолклорната формация „Одесос“ от Варна и певческата група „Трета младост“ от село Ширково. Бяха раздадени също така пет сребърни листа и шестнадесет малки приза.
Първа диплома за участие получи групата за патриотични песни от град Вълчи дол, изпратена с дълги аплодисменти от присъстващите.
Последният ден на фестивала бе посветен на поетична среща, на която бе представена стихосбирката „Листопад на спомените”, включваща литературно творчество на хората от третата възраст.
„Фестивалът е олимпиада на духа, уникален за Варна, за България и за света и затова ще кандидатства за рекорд на Гинес”, сподели на пресконференция водещият събитието Кирил Аспарухов. По негови данни най-възрастният участник е бил на 91 години. В рамките на феста бяха показани и български обичаи от над 60 населени места.