Овощната градина през ноември


29 Октомври 2013, Вторник


През ноември агрометеорологичните условия са най-подходящи за есенното засаждане на всички овощни култури (с изключение на ореха ).

Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН

При климатичните условия на нашата страна засаждането на овошките трябва да приключи до средата на декември, 15-20 дни преди настъпване на големите зимни студове.

Непосредствено преди засаждането дръвчетата се преглеждат внимателно, те трябва да бъдат здрави, да отговарят на определени изисквания; височина над 100-110 см, да имат най-малко 3 скелетни клони, минимум 3 корена с дължина 30-35 см и т.н.
Преди засаждане корените на фиданките трябва да се съкратят с 1-2 см. Ако има повреди по кореновата система, те задължително се отстранява до здрава тъкан.

За да се предотврати засъхването на  отрезите, да се ускори зарастването им, след тези операции е желателно корените да се потапят в каша, приготвена от 1 част пресен говежди тор и 3 части глина, разредена с вода. Овошките се засаждат в предварително изкопани за тази цел посадъчни ями. За леките пропускливи и топли почви ямите са с дълбочина 45-50 см. Десетина дни преди засаждането на дръвчетата, ако не е извършено предпосадъчно наторяване на площите, в посадъчните ями се внася по 100-200 г суперфосфат, 80-100 г калиев сулфат (за леки и песъчливи почви) и 10-12 кg добре угнил предварително смесен с почва (за  предпочитане от горния почвен слой) оборски тор.

При засаждането кореновата шийка на дръвчетата трябва да остане 2-3 см над почвената повърхност. Ако насаждението е изложено на ветрове, се препоръчва фиданките да бъдат укрепени с колче, забито на 8-10 см от стъблото. Запълването на посадъчните ями с почва трябва да става постепенно. След като пръста покрие корените на дръвчето, е необходимо да се извърши уплътняване на почвата от периферията към центъра. Веднага след засаждането фиданките се поливат с 10-15 литра вода.

През ноември овощните култури се намират в състояние на относителен покой, а голяма част от неприятелите и причинителите на болестите по тях преминават в неактивна форма. В растителните остатъци зимуват много вредители В овощните градини те са потенциален източник на редица болести (струпясване по ябълката и крушата, кафяви листни петна по дюлята и крушата, церкоспороза, черно гниене по семковите и др ) и неприятели( ябълковия цветопробивач, плодови оси, бадмов семеяд, черешова муха и др).

През ноември ябълковите и крушовите дървета, нападнати силно от струпясване, преди или в началото на листопада е препоръчително да се третират обилно с 5 % разтвор карбамид или с 1,5 % Фолиарел N.  Карбамидът представлява благоприятна среда за развитие на някои микроорганизми, които унищожават мицела на струпясването.  Желателно е да се пръскат и окапалите около дърветата  листа.
В края на листопада прасковените, кайсиевите, черешовите и бадемовите насаждения  трябва да се пръскат с 2 % бордолезов разтвор за борба със сачмянката  и инфекционната апоплексия.

За предпазване на овощните култури от зимните студове, за унищожаване на лишеите и мъховете, за отблъскване на миризливия дървесинояд и дървесницата стволът и дебелите клони на дърветата се намазват с 20 % варна каша, към която се прибавя малко глина.
През ноември в овощните насаждения чрез качественото провеждане на дълбоката оран до голяма степен ще бъде ограничено разпространението на икономически важните болести и вредители.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки