Синът ми е едва на 19 години, а му поставиха диагноза хроничен лимфоцитарен тиреоид.
Какво представлява това заболяване и каква е перспективата за неговото развитие занапред?
Йонка Богданова,
Велико Търново
Заболяването е по-известно като болестта на Хашимото. Представлява автоимунно заболяване, характеризиращо се с хронично протичане, увеличена, плътна щитовидна жлеза в резултат на инфилтрация с лимфоцити и повишени количества на циркулиращи антитела. Той е най-честото възпалително заболяване на щитовидната жлеза и най-честата причина за потискане на нейната функция (хипотиреоидизъм).
В около 95% от случаите тиреоидитът на Хашимото се среща при жени на възраст 30-50 години. Също така той е една от най-честите причини за появата на т. нар. спорадична гуша при децата. Установена е генетична предразположеност към заболяването. Рядко по-сериозно усложнение на тиреоидитът на Хашимото е тиреоидният лимфом, който се среща при жени на възраст 50-80 години и остава ограничен в щитовидната жлеза.
Въпреки че заболяването протича обикновено безсимптомно, някои болни се оплакват от чувство на пълнота и напрежение в областта на щитовидната жлеза. По-рядко се появява болка. С течение на времето формата на жлезата се променя, очертанията стават неравни, а консистенцията – по-плътна. Рядко се наблюдава компресивен синдром. В детска възраст струмата е дифузна с гладка или леко неравномерна повърхност. Понякога се откриват подути шийни лимфни възли.
При поставяне на диагнозата се наблюдават симптоми на хипотиреоидизъм при 20% от болните. По-малка част от тях (3-5%) развиват тиреотоксикоза (Хашитоксикозис). При липса на симптоматика и струма (гуша) с малки размери не се налага лечение. При наличие на хипотиреоидизъм се прилага съответната терапия. Радиойодтерапия се прилага рядко. Хирургично лечение се провежда при т. нар.нодозни варианти, компресивен синдром и съмнения за злокачественост. При всички случаи лечението трябва да се провежда в специализирани клиники от опитни специалисти. Не рискувайте с алтернативна и т.н. терапия!
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев