Ноември е месецът, в който времето е най-подходящо да се варосат стволовете на плодните дръвчета, за да се предпази кората им от напукване при настъпването
Автор: Дина Харизанова
на предстоящите зимни мразове.
Преди да се пристъпи към това обаче, трябва да се остърже мъртвата кора на стъблото им. Това се извършва с тъпата страна на ножа, като падналите на земята отпадъци следва да се съберат внимателно и да се изгорят извън овощната градина, тъй като в тях е много вероятно да са се загнездили за зимуване най-различни вредители.
Ако искате да разсадите френско или немско бодливо грозде, сега е моментът да си подготвите резници. За целта използвайте само едногодишни издънки.
Отрежете от тях пръчки с дължина 12-15 см, като отрезът в долния край направите точно над някоя пъпка, а на горния – над пъпка. Може да размножите храстите и чрез отводи, които напролет, след вкореняването им, да извадите и засадите на постоянно място.
Сега се избират и подготвят за вкореняване във влажен пясък подходящи резници от различни сортове грозде или киви – отново с цел размножаване на растенията.
Вече трябва да внесете коледната звезда, която досега е била навън, и да я поставите на южен прозорец. Подхранвайте я редовно и на Коледа тя ще ви се отплати с обилен цъфтеж. Изтича последният срок и за засаждането на луковичните цветя, които ще зацъфтят напролет в градината – нарциси, лалета, зюмбюли, синчец и други подобни. Старите хора по селата знаят, че това е добре да се направи успоредно със засаждането на чесъна. А ноември предлага добри възможности да направите това, ако още не сте го сторили.