Да засадим домати за... зимата


Да засадим домати за... зимата
19 Ноември 2013, Вторник


Един нестандартен начин да си отгледаме разсад без много грижи и главоболия

Автор: Дина Харизанова

В днешните кризисни времена много хора се върнаха по селата, а тези, които останаха в градовете, все гледат в почивните дни да прескочат на вилата си, или ако нямат своя извънградска собственост, да навестят родителите си или някои близки роднини в т. нар. „провинция“.

И разбира се, всеки гледа да намери някъде място – колкото и малко да е то, за да си отгледа някаква собствена продукция от плодове и зеленчуци. За тази цел има и такива хора, които просто разполагат на балкона си – колкото може да побере ограниченото му пространство – по няколко стари тенекии от сирене, които напълват с пръст и засаждат в тях някакъв зарзават.

Сигурно всеки е виждал такива тераси сред градската бетонна джунгла, от които се подават стръкове домати, ластуни на краставици, дребни люти чушлета или просто китка магданоз.
Но дори и човек да има просторно дворно място с голяма градина, пак вижда доста зор, докато отгледа в дома си достатъчно разсад, с който напролет да запълни лехите. В крайна сметка не всеки разполага с достатъчно пари, за да си купи готов посадъчен материал от пазара.

Толкова сме свикнали с този градинарски кръговрат, че дори не ни е и хрумнало, че може да съществуват и други начини да се радваме на добра реколта без толкова много суетня. Като например да приложим... зимна сеитба на доматите, при това – на открито.
За целта трябва да се изберат семена от нискостъблени районирани сортове, пригодени за отглеждане в открити лехи. Всеки стопанин си събира старателно свои изпитани с годините сортове, които харесва и се е убедил, че виреят добре в неговата градинска почва и условия, така че спокойно може да използва именно тях. В случая изобщо не е нужно да се експериментира с други варианти.

Избира се слънчево място, което да е защитено от студените ветрове. Лехите се подготвят като се изкопава канавка на дълбочина една лопата, която се запълва с оборски тор. Добавя се малко дървесна пепел и пясък. Семената на доматите се засаждат – по възможност по-нагъсто от обикновеното. През пролетта така или иначе поникналите домати ще се проредят.
Саденето трябва да започне в началото на първите замръзи, за да не може семената да прораснат. Отгоре редовете се мулчират със слама или трева. Когато падне сняг, върху тях се натрупва колкото може повече от него.

Напролет, когато снегът се разтопи, семената ще започнат да поникват. Така се получава много по-закален и по-издръжлив разсад. При това няма как да сгрешите с избирането на най-подходящ срок за сеитбата на разсада – доматите сами ще си изберат най-подходящото време за покълването на семената им.
Този способ може да се използва не само за получаването на разсад, но и за засаждане на семената на постоянно място. Възможно е през май-юни „зимните“ домати да изглеждат по-малки в сравнение с обичайния разсад или с този, отгледан в кофички от съседа ви в дома му.

Но място за паника няма – след това те със сигурност ще догонят „конкуренцията“ и ще ви зарадват с много добри добиви. 
Иначе грижите за отглеждането на тези домати не се различават по нищо от грижите, които полагаме за тези, засадени по стандартния начин. Защо пък да не пробвате поне?!


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки