След година-две в Беларус ще бъдат пуснати на пазара картофи с цветна вътрешност. В някои райони на страната цветният кореноплод се отглежда вече от 7-8 години,
но за да бъде въведен мащабно в цялата държава, е нужно да се проведат още няколко изпитания. По думите на беларуския институт по картофовъдство новият сорт все още няма име.
Засега не се знае как домакините ще се отнесат към новия външен вид на популярния зеленчук, когато го използват за приготвянето на блюдата си. Знае се само, че цветният картоф изглежда доста хармонично в салатите. Но пък пюрето от него, обагрено в цикламено-индигов цвят, изглежда доста непривично и отблъскващо – отбелязват неговите създатели. Те обаче изтъкват, че това по никакъв начин не се отразява на вкуса на му.
Освен това цветният картоф е доста полезен. Той съдържа голямо количество витамини, подобно на морковите и червеното цвекло, и е богат на антиоксиданти.
Първи в света цветен сорт картофи произвеждат американците, като за целта бяха похарчени 5 милиона долара от държавния бюджет. Неотдавна такъв кореноплод създадоха и томските селекционери, но той се оказа неустойчив към вируси и заболявания, докато беларуският картоф изобщо не се плаши от тези напасти.
Почерпете пуйките с бира
За да стане пуешкото месо по-сочно и по-вкусно, птиците трябва да се поят с бира. До този извод е стигнал американският фермер Джо Морет. Предприемчивият птицевъд ги черпи с пивото от 1993 г. Идеята му хрумва случайно, след като веднъж забелязал една от пуйките му да проявява интерес към кутията му с пенливата напитка. На шега той й налял малко от нея в поилката. За негово удивление хвъркатата животинка излокала до капка всичко.
По-късно фермерът обърнал внимание, че почерпената пуйка започнала забележимо да расте и скоро надминала връстниците си. Когато най-сетне минала под ножа, се оказало, че месото й е много по-вкусно и сочно от това на останалите й посестрими.
Оттогава Морет черпи с бира всичките си пуйчета, които са станали хит на пазара. Специални заявки за своята продукция реформаторът получава не само от частни лица, но и от много месарски магазини.