Освен да бъде дом за цветята, това помещение може да се превърне в любима зона за отдих
Автор: Дина Харизанова
Зимната градина не е някакъв разкош или пък нещо, което присъства само в богаташките къщи. Тя е едно полезно помещение, в което въздухът е наситен с кислород и озон, а изобилната му светлина може да повдигне и най-лошото настроение. Така че не е лошо всеки дом да разполага с него. Още повече, че то ще подсигури на семейството отморяваща зеленина и в най-студените и тежки зими.
Класическият вариант на зимна градина наистина представлява пристройка към къщата. Ако за целта са обособени отделни съоръжения, те обикновено изпълняват функциите и на оранжерии, в които обикновено цари специална атмосфера, подходяща единствено за отглеждането на растения. Докато помещението, явяващо се пристройка към основната жилищна сграда, предлага и множество други функционални възможности. То може да бъде обзаведено като кът за почивка сред екзотичните представители на флората, като гостна, столова или пък зала за спортни занимания – при по-големи финансови възможности там може да се изгради дори малък басейн или пък фонтан.
В традиционното масово жилище или апартамент функцията на зимна градина поема верандата или остъкленият балкон, които позволяват на растенията да получават достатъчно светлина по всяко време на годината. Икономичността и комфортът зависят от начина на отопление, ориентацията, конструкцията и начина на озеленяването.
Ергономичността на зимната градина пък е резултат от използването на редица физични явления. На първо място това е парниковият ефект, който предизвиква остъкляването.
Светлината прониква през него почти безпрепятствено и се преобразува в топлинно излъчване. Тази топлина се задържа във вътрешността на помещението и нагрява въздуха. Така остъкленото съоръжение действа като акумулатор на слънчевата светлина, който през зимата осигурява допълнително безплатно отопление на дома. Но през лятото температурата може да се повиши неимоверно до 70-80 градуса, което ще е пагубно за растенията. Затова трябва да се предвиди възможност за засенчване на стъклените повърхности и за редовна вентилация и проветрение.
Зимната градина може да играе ролята и на буферна зона между улицата и жилището. Температурата в нея ще е по-висока от тази на улицата, но пък по-ниска от тази в дома и стената на зданието ще отдава на обкръжаващата среда по-малко енергия.
В зависимост от вътрешната температура в помещението и избора на растенията се различават три възможни типа зимни градини: студени, със зимни температури около 5 градуса; такива с умерена зимна температура около 12°С, като в субтропиците, и топли, където може да зимуват по-екзотични тропични растения.
Студената градина през зимата не изисква грижи, тъй като обитателите й по това време спят и тя служи само като буферна зона. Но изборът на растения за нея е твърде ограничен и се свежда до такива видове, за които зимата е период на покой – като хвойните, кипарисите, туите и др. Субтропичната зимна градина позволява отглеждането на цитрусови растения, камелии, папрати и араукарии. Тропическият вариант е най-топъл и разкошен и е подходящ за болшинството стайни видове и дори за орхидеи. Той максимално може да бъде „внедрен” в жилищните помещения на дома.
Ако зимната градина ще се използва като зона за отдих, непременно ще трябва да се предвиди място за разполагането на малка масичка и няколко удобни стола или табуретки.
Но каквато и функция да изберете, при всички положения това ще се превърне в един от най-любимите кътчета във вашето жилище. Така че не се лишавайте от него, колкото и да е малко мястото, което можете да му отделите.