Аз съм млад човек, но от известно време все по-често усещам болки в областта на кръста.
Работата ми е свързана с физически труд и предполагам, че на това се дължи състоянието ми.
Ивайло Георгиев,
Лом
Едно от най-често изказваните пред лекарите оплаквания – и от стари, и от млади, е „Ох, много ме боли кръстът”. Става дума за т.нар. в медицината лумбосакрален радикулерен синдром (лумбосакрална радикулопатия). Той се дължи на най-различни причинни фактори.
И тук в повечето случаи става дума за възрастови промени по прешлените на поясната и опашната част на гръбначния стълб (известни като лумбална и сакрална област и обозначавани с латинските букви L и S ). Става дума за популярните диагнози „дискова херния“, „спондилатроза“ и други. От тях дисковата херния е най-честата причина за развитието на лумбосакралната радикулопатия.
Обикновено страничната дискова херния възниква на ниво L1, L2 и L3 и оказва натиск върху L5 респективно S1 коренчетата. Заболяването се характеризира с остро възникваща болка в кръста, най-често след някакво физическо усилие. Движенията в поясната област се ограничават. Обикновено оплакванията се разпространяват по задностраничната част на бедрото към стъпалото. Коренчевият синдром се изявява и със спонтанни или предизвикани болки по хода на ишиадикусовия нерв. Те имат режещ или стрелкащ характер. Наблюдават се и двигателни нарушения, които се проявяват със слабост, отслабване или парези на съответните мускули, инервирани от увредените лумбални или сакрални нервни коренчета.
В острия стадий на заболяването болните трябва да спазват постелен режим на твърдо легло. Лечението – консервативно, но понякога и хирургическо, се извършва от лекари специалисти. Освен медикаментите, добър лечебен ефект имат и редица физиотерапевтични процедури: минерални бани, нагревки и т.н.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев