За пета поредна година на 15 и 16 ноември в Прага се проведе Фестивалът на българите по света „Аз съм българче“. Целта на събитието е да подпомага съхраняването на
Автор: Георги Ваташки
родните култура и традиции, както и да укрепва връзките между организациите на нашите сънародници по света. Инициативата е на 15 асоциации, обединяващи българите от Испания Чехия и Полша, като първото му издание се състоя по случай деня на славянските първоучители св. св. Кирил и Методий на 24 май 2008 г. в Мадрид.
Тазгодишният форум бе в рамките на юбилейните Дни на родната култура в чешката столица и бе организиран от Асоциацията за култура Т.А.Н.Г.Р.А – Мадрид и сдружение „Възраждане“ на българската общност в Прага.
В първия ден на фестивала, който се проведе в Дома на националните общности, бе открита изложбата „Река на толерантността”, придружена от прожекцията на късометражен филм. Тя е дело на български студенти от Прага, които се готвят да се представят с лентата и на Международния арт фестивал през декември в Братислава.
Пред присъстващите в чешката столица бяха представени и два научни труда на български учени, посветени на интеграционните процеси сред българските общности в Централна Европа: „Българите в Чехия” – културни характеристики, имиграционен процес и социална интеграция” на Румяна Георгиева и „Модели на интеграция на българите в Средна Европа” на Снежана Йовева.
Програмата за първата вечер завърши с кръгла маса на тема „Запазване на българския език в чужбина при поколенията българи”, в която се обмениха мнения на ръководители и преподаватели на български редовни и неделни училища в Европа.
На следващия ден фестивалът бе изцяло посветен на българчетата от Испания, Полша и Чехия – лауреати в конкурсите на Държавната агенция на българите в чужбина по изобразително изкуство, литература и по пеене „Мой град, мой свят” и „Аз съм българче“.
Най-вълнуваща за публиката бе музикалната програма, изнесена от учениците от българските училища в четирите страни.
Бурни аплодисменти заслужи изпълнението на Луиза Шнайдер от Франкфурт на безсмъртното стихотворение на Иван Вазов „Аз съм българче”. След нея на сцената излязоха българчетата от вокална група „Лира” от училище „Петър Берон” в Прага, талантливият Джонатан Костов от Испания и колоритната група от българското училище за роден език в Будапеща, които, освен с песни, зарадваха присъстващите и с кратка пиеса.
Голямата награда – „Короната на фестивала“, за най-силно участие през тази година обаче грабнаха домакините от Чехия. Освен с първа награда по пеене за малките изпълнители „Лира“, сред призьорите се наредиха и възпитаниците на „Петър Берон“ , които получиха отличия за най-добро есе на тема „Моята родина“.
Празникът завърши с дълго българско хоро на всички участници, на което се хванаха и много родители и учители.