Добрият, лошият и злият


Добрият, лошият и злият
Енио Мориконе
09 Декември 2013, Понеделник


Маестро Енио Мориконе в България

Автор: Веселин Максимов

Няма съзнателен киноман, който да не е чувал поне една нота от него. Списъкът с партитурите му към едни от най-хубавите филми е толкова дълъг, че една страница няма да стигне, за да бъдат описани. Но е сигурно – българските почитатели на седмото изкуство ще видят на живо Енио Мориконе. На 10 декември от 20 часа в зала „Арена Армеец” в София.

Той ще представи пред родната публика всички свои световноизвестни произведения, но се предполага, че всички ще станат на крака най-вече на партитурите към старите и любими на поколения класики „За шепа долари” (създаден през далечната 1963 година) и „Добрият, лошият и злият” (1964), прорязали историята на киното и създали образец как трябва да се правят такъв тип филми.

Разбирачите ще изпитат голямо удоволствие и от музиката към „Имало едно време в Америка” (само си спомнете Робърт де Ниро каква роля прави там, а и далеч не само той) и „Недосегаемите” (има ли нужда да описваме повече), както и от „Малена” (може би най-красивата роля на сънародничката на Мориконе Моника Белучи).
Легендарният маестро е роден през 1928 година в Рим. От невръстен показвал интерес към музиката и затова съвсем логично неговите родители го насочили към консерваторията Санта Чечилия, където бъдещият гений изучавал композиране, хорово пеене, хорово дирижиране и тромпет.

Още много млад той се запалил по киното и през 1955 година започнал да пише музика за филми, но успоредно с това творил и класическа музика. Именно 1964 е годината, белязала неговия живот като автор на някои от най-известните кинопартитури.
Тогава започва неговото сътрудничество с друга италианска легенда – бащата на „спагети уестърните” Серджо Леоне (двамата са съученици и още като студенти споделяли почти едни и същи идоли в изкуството). Почти по същото време Мориконе се сприятелява с друг голям режисьор – Бернардо Бертолучи.

Той е написал музиката за 570 филма. Режисьорът Ролан Жофе, подписал се под шедьовъра „Мисията”, от 1986 година споделя, че когато си представял бъдещата си работа заедно с Джеръми Айрънс, Робърт де Ниро, Лиъм Нийсън и Ейдън Куин, не мислел, че някой друг освен Енио Мориконе ще напише музиката към лентата.
Нотите към нея са класирани на 23 място във вечната класация на Американския филмов институт „100 години филмова музика”. А на музиката към „Професионалистът” с Жан-Пол Белмондо са плакали искрено милиони зрители по света. Ако Чарли Чаплин е икона на образа в нямото кино, Мориконе е емблема на звука в него.

Заедно с друг гигант, написал вечни партитури за седмото изкуство, Джон Уйлямс, той е и най-титулуваният кинокомпозитор. Интересен е фактът, че финият италианец е роден през годината на основаването на наградите „Оскар”, през 1928 година. А когато е на 79 години, на 79- ата церемония по връчването на престижните позлатени статуетки той получава такава за цялостно творчество във филмовата музика.
Тогава, през 2007 година, лично друг великан – Клинт Истууд превежда от италиански на живо речта на Мориконе, като израз на огромното си уважение към съвместната им работа в десетки филми, четиридесет години подред. И до ден-днешен двамата са много добри приятели.

Маестрото ще пристигне у нас три дни преди концерта и е заявил, че до самата дата репетициите ще бъдат жестоки – не по-малко от 6 часа на ден. Екипът му е 20 души, всички до един италианци, а българските музиканти, които ще излязат на сцената с него, са общо 185.
Сред тях е виртуозният кавалджия Теодосий Спасов. Всички инструменти също ще пристигнат от Италия, включително и оригинален роял „Стейнуей”. Феновете вече точат зъби и с основание – да видиш Енио Мориконе на живо означава да се докоснеш до истинската магия на киното.


Лично Клинт Истууд превежда речта на маестрото на Оскарите през 2007 година „Добрият, лошият и злият” – емблемата на Енио Мориконе Теодосий Спасов ще свири под диригентската палка на италианеца

В категории: Културен Десант , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки