Ако не падне сняг, ниските температури може да се окажат критични за зимните житни култури
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
През декември агрометеорологичните условия ще се определят от температури около и под климатичните норми за месеца.
Тази година наднормените ноемврийски температури удължиха есенната вегетация на пшеницата и ечемика. Последвалото рязко застудяване в края на ноември прекрати развитието на есенните посеви.
През първото десетдневие на декември агрометеорологичните условия ще бъдат по-динамични. В началото и в края на първата седмица от месеца се прогнозира повишение на температурите, но средноденонощните им стойности ще останат под биологичния минимум, необходим за възобновяване на вегетацията при зимните житни култури.
Изключения ще има на отделни места по Черноморието, по долината на р. Струма и в крайните южни райони на страната, където при пшеницата и ечемика е възможно протичане на слабо изразени вегетационни процеси, които няма да доведат до промяна във фенологичното състояние на посевите.
През второто и третото десетдневие на декември прогнозираните температурни условия, типични за края на есента и началото на зимата, ще поддържат в състояние на покой зимните житни култури.
В края на декември при пшеницата и ечемика ще преобладават фазите братене и трети лист. Засетите в агротехнически срок зимни житни култури през есенната си вегетация формираха повече от един брат. Тези посеви са коефициент на братимост от 1,5 до 2,6 на отделни места в Добруджанския район (Генерал Тошево), което е предпоставка за успешното им презимуване. Малка част от посевите, предимно късно засетите през второто десетдневие на ноември, ще встъпят в зимата неукрепнали, във фаза поникване и начален етап на листообразуване.
През месеца прогнозираните стойности на минималните температури, на места до минус 15-10оС, при отсъствие на снежна покривка ще бъдат критични за намиращите се в начален етап от развитието си зимни житни култури.
През декември очакваните валежи, около нормата за месеца, ще увеличават почвените влагозапаси в еднометровия слой. Падналите валежи в края на ноември рязко повишиха есенните влагозапаси. През декември на много места в Западна България (агростанциите Капитановци, Бъзовец, София) и в част от Горнотракийската низина (агростанция Пловдив) почвените влагозапаси в 100-сантиметровия слой ще достигнат нива близки до ППВ (пределна полска влагоемност).