Любопитно от света на растениевъдството


Любопитно от света на растениевъдството
10 Декември 2013, Вторник


Живи картини по оризовите полета


Оризовите полета на Япония често се изпъстрят с оригинални растителни пана – истински произведения на изкуството, създадени с помощта на различни сортове цветен ориз.
Създаването на подобни рисунки върху хартия японците практикуват още от ХVІІ век. Те се наричат „укийо е”, което в превод означава „изменчив, плаващ свят”. А доколкото оризът е водолюбива култура и картините наистина в прекия смисъл израстват от водата, названието като цяло е напълно подходящо.

Всичко започва в селото Инакадате, което се намира на около 600 мили северно от Токио. Неговите жители се опитвали да измислят начин как да оживят местната икономика и да привлекат колкото може повече туристи и плаващото рисуване им се сторило много подходящо за целта.
Всяка година през април местните се събират и решават какво да посадят. Преди засаждането фермерите създават проекти на компютрите си, за да си изяснят къде и как ще посадят оризовите семена.

За създаването на гигантските растителни килими собствениците на земите сключват помежду си споразумения и посевите се извършват на обща площ от 15 000 квадратни метра. Ежегодно се избира ново изображение и всеки стопанин носи отговорност за своята част от този своеобразен „гоблен”.
Най-подходящото време за разглеждане на готовите произведения на изкуството върху оризовите японски полета е септември. След това изкуството се превръща в тривиална… реколта.


Във Франция се проведе фестивал на аспержата

Мероприятието бе организирано на 3 и 4 декември и включваше в себе си изложбена експозиция, различни конференции, демонстрации на нови сортове и други прояви.
Площите, на които се отглеждат аспержите на 5 континента, заемат общо 210 хиляди хектара, но във връзка с постоянно нарастващото търсене на тази култура, тези терени в близко време може да се увеличат с още 70 хиляди хектара.

Аспержата като продукт създава известни трудности при отглеждането и транспортирането си, тъй като изисква допълнителни разходи, което пък води до намаляване на икономическата рентабилност.
Международните дни на аспержата във френския град Вагре в провинция Бордо обединяват в себе си работата на производителите, доставчиците, експортьорите, изследователите и различни чиновници, които се занимават с тази дейност.

Ще припомним, че в началото на ХХ век България е била най-големият производител на аспержи в Европа, но след 1944 г. те биват обявени за буржоазни глезотии и изчезват от пазара. Едва напоследък отново се появиха български производители, които възраждат успешно отглеждането на тази култура на родна земя.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки