Заедно с топлолюбивите храсти те се нуждаят от защита не само срещу студовете, но и срещу гризачи и вредители
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
Известен е съветът, когато наближи зимата, да се натрупат опадалите листа около овошките и топлолюбивите храсти в градината. Но има още много неща, които да се направят, за да може тази растителност да презимува успешно.
Преди всичко, преди да се пристъпи към зазимяването на дръвчетата и храстите, е нужно те да се подготвят предварително за тези манипулации. За целта е необходимо от тях да се отстранят всички части, които може да загният – да се изрежат недозрелите върхове на летораслите, да се премахнат неопадалите листа и да се оберат тези, които са опадали около корена. По тях може да има останали да зимуват вредители и различни болестни патогени, затова не е добре под дърветата да се оставят собствените им листа.
По-добре мястото да бъде мулчирано (това наистина ефективно предпазва кореновата система) със сено или трева или пък с листа от други растителни видове, които не са родствени със съответния храст или дърво. Например под ябълка или касис може да се натрупат листа от дъб или клен. Излишно е да подчертаваме, че те трябва да са здрави. Тези, които са поразени от болести, е най-добре да бъдат изгаряни.
Впрочем, обирането и отстраняването от овощния участък на всички растителни отпадъци се прави и за да не се привличат към градината мишките и плъховете. По тази причина е добре, когато семейството има вила, в която няма да живее през зимата, да се приберат в затворени съдове всички продукти и всякакви други предмети, които биха привлекли апетита на гризачите – семена, свещи, сапун и пр.
Защита на фиданките
След оглеждането на дръвчетата се препоръчва стволовете им да се варосат, като с варта следва да се намажат и скелетните клони. След пълното й изсъхване около основата дърветата се увиват с елхови или борови клонки, обърнати с игличките надолу – те трябва плътно да опират в земята и да бъдат притиснати към кората. Ако наблизо няма достъпни иглолистни дървета, от които да се вземат клони, те могат да бъдат заменени от чиста капронова мрежа, парчета черна мушама, полимерни бордюрни ленти, стари найлонови чували или разрязани по дължина големи пластмасови шишета, на които са отстранени дъната и гърлата. При всички случаи защитният „корсет“ трябва да обвива ствола без да се виждат просвети – от земята до първото разклонение.
Самото варосване не се прави само за красота. Чрез него се обеззаразява повърхността на стъблото и тя става по-некомфортна за зимуващите в цепнатините и гънките на кората вредители. Белотата на варта помага и да се предпази дървото от опасните температурни колебания в края на зимния сезон на прага на пролетта.
Защита на плодните храсти
Някои стопани, страхувайки се за успешното презимуване на малините, къпините или френското грозде, зариват стъблата им в пръстта. Това обаче има смисъл само в районите, където зимата наистина е твърде сурова. В останалите части на страната е достатъчно летораслите да се фиксират наведени колкото може по-ниско, за да може да се окажат под снега, когато той завали.