Коварната стеатоза


Коварната стеатоза
29 Декември 2013, Неделя


При рутинен ехографски преглед бе установено, че черният ми дроб е увеличен и затлъстял. Докторът ми каза, че имам стеатоза.

Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн

Сериозно ли е това заболяване и каква точно е неговата същност?
Апостол Георгиев,
Козлодуй

В медицинската литература увеличеното натрупване на масти в черния дроб има няколко различни наименования: мастна инфилтрация; мастна дегенерация, мастна дистрофия. Днес тези три термина се приемат като синоними и се обединяват под общото наименование чернодробна стеатоза.

Допустимото съдържание на масти в черния дроб е 5-6 процента от неговото тегло. Когато надхвърлят тази норма, мастите започват да се виждат под микроскоп – под формата на фини капчици в клетката. След време капчиците се съединяват, стават все по-големи и накрая образуват т. нар. груби мастни капки в чернодробната клетка. В резултат започват да деформират ядрото на клетката, а малко по-късно го изтласкват към периферията. В такива случаи се говори за грубо капкова мастна инфилтрация. За стеатоза лекарите започват да говорят едва когато се появи дифузна грубо капкова инфилтрация в черния дроб.
Стеатозата има три стадия на развитие:

Първи стадий – натрупване на мазнини, което води до увеличаване на чернодробните клетки и до увреждане на техните функции. В този случай клетъчните стени се разкъсват и съседните мастно инфилтрирани клетки се сливат. Това води до образуването на мастни кисти в черния дроб.
Втори стадий – започват възпалителна реакция и некроза на чернодробните клетки, появяват се мастни кисти. Тъканите фиброзират. Наред с това мастната инфилтрация отстъпва на заден план и се развива хроничен стеатозен хепатит.

Трети стадий – развива се прогресираща некроза на клетките, започва преход към чернодробна цироза.
Добре е да се знае, че всяка чернодробна стеатоза може да еволюира в стеатозен хепатит и чернодробна цироза.
Около 40-50 на сто от всмуканите в червата масти постъпват в черния дроб. Останалата част покрива енергийните нужди и се натрупва в т. нар. мастни депа.

Основните причини, които довеждат до развитието на чернодробна стеатоза, са: грешките в храненето (най-вече повишената консумация на въглехидрати и мазнини и недостига на белтъчини); алкохолизъмът (между 30 и 50 % от случаите на стеатоза се дължат на прекомерната употреба на спиртни напитки), захарен диабет (той също води до стеатоза в 30-50 % от случаите), а също и някои химични фактори – към тях може да бъдат отнесени арсенът, фосфорът, пестицидите и редица лекарства.

От значение са и заседналият начин на живот, редица ендокринни заболявания и хронични инфекции.
Болните от първи стадий обикновено нямат оплаквания. В някои случаи обаче чувстват болки в дясното подребрие, гадене, лесна уморяемост и намалена работоспособност. В 80-90 на сто от случаите черният дроб е увеличен.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки