При рутинен ехографски преглед бе установено, че черният ми дроб е увеличен и затлъстял. Докторът ми каза, че имам стеатоза.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Сериозно ли е това заболяване и каква точно е неговата същност?
Апостол Георгиев,
Козлодуй
В медицинската литература увеличеното натрупване на масти в черния дроб има няколко различни наименования: мастна инфилтрация; мастна дегенерация, мастна дистрофия. Днес тези три термина се приемат като синоними и се обединяват под общото наименование чернодробна стеатоза.
Допустимото съдържание на масти в черния дроб е 5-6 процента от неговото тегло. Когато надхвърлят тази норма, мастите започват да се виждат под микроскоп – под формата на фини капчици в клетката. След време капчиците се съединяват, стават все по-големи и накрая образуват т. нар. груби мастни капки в чернодробната клетка. В резултат започват да деформират ядрото на клетката, а малко по-късно го изтласкват към периферията. В такива случаи се говори за грубо капкова мастна инфилтрация. За стеатоза лекарите започват да говорят едва когато се появи дифузна грубо капкова инфилтрация в черния дроб.
Стеатозата има три стадия на развитие:
Първи стадий – натрупване на мазнини, което води до увеличаване на чернодробните клетки и до увреждане на техните функции. В този случай клетъчните стени се разкъсват и съседните мастно инфилтрирани клетки се сливат. Това води до образуването на мастни кисти в черния дроб.
Втори стадий – започват възпалителна реакция и некроза на чернодробните клетки, появяват се мастни кисти. Тъканите фиброзират. Наред с това мастната инфилтрация отстъпва на заден план и се развива хроничен стеатозен хепатит.
Трети стадий – развива се прогресираща некроза на клетките, започва преход към чернодробна цироза.
Добре е да се знае, че всяка чернодробна стеатоза може да еволюира в стеатозен хепатит и чернодробна цироза.
Около 40-50 на сто от всмуканите в червата масти постъпват в черния дроб. Останалата част покрива енергийните нужди и се натрупва в т. нар. мастни депа.
Основните причини, които довеждат до развитието на чернодробна стеатоза, са: грешките в храненето (най-вече повишената консумация на въглехидрати и мазнини и недостига на белтъчини); алкохолизъмът (между 30 и 50 % от случаите на стеатоза се дължат на прекомерната употреба на спиртни напитки), захарен диабет (той също води до стеатоза в 30-50 % от случаите), а също и някои химични фактори – към тях може да бъдат отнесени арсенът, фосфорът, пестицидите и редица лекарства.
От значение са и заседналият начин на живот, редица ендокринни заболявания и хронични инфекции.
Болните от първи стадий обикновено нямат оплаквания. В някои случаи обаче чувстват болки в дясното подребрие, гадене, лесна уморяемост и намалена работоспособност. В 80-90 на сто от случаите черният дроб е увеличен.