Наближат ли Коледа и Нова година, започва трескава подготовка на дома за празниците. Но декорацията не бива да се ограничава само до украсяването на стаите и трапезата.
Автор: Дина Харизанова
Градината и дворът също ни предлагат възможност да създадем една истинска коледно-новогодишна приказка около себе си. Особено ако в тях расте истинска елха или бор, а може и някакъв друг иглолистен вид, които също може да се накипрят подобаващо за случая.
Разбира се, за тази жива красавица ще са нужни малко по-големи играчки, съответстващи на мащаба й, тъй като малките топки или камбанки, които използваме за стайната й посестрима, просто ще се изгубят в клоните й.
Освен това дворните играчки би трябвало да бъдат и достатъчно влагоустойчиви. Затова най-подходяща е всякаква декорация, изработена от стъкло или пластмаса. Не е желателно да се използват играчки от дърво, памук или хартия по разбираеми причини. А също и бляскави топки, посипани с брокат, които са предназначени за окачване в закрити помещения, тъй като под въздействието на влагата от дъждовете, снеговете, сланата или росата, те бързо ще изгубят прелестния си вид.
И в двора няма как да мине без празнични илюминации. Добре благоустроената градина, като правило, и без това е добре осветена, така че остава само да й се добавят акценти. Например да се освети направеният снежен човек (ако има сняг естествено) или пък фигура на Дядо Коледа. А също и да се опънат светодиодни тръби по беседката или перголата и най-вече да се украси с ярки светлини и главната героиня на празника – елхата.
Но невинаги може да се намерят достатъчно големи украшения в магазините. Затова може да се наложи стопаните да си ги изработят сами. Това е далеч по-интересно, а и ако в дома има деца, тази творческа работа още повече ще повдигне у тях празничното настроение.
Всъщност изработването на играчките не е много сложна работа. Напълно достатъчно е да се използват обичайните схеми, като просто се промени мащабът и материалите. Ще са нужни влагоустойчиви бои и лепило, а цветната хартия може да се замени с фолио или цветна мушама да речем.
От празни пластмасови бутилки пък може да се направят фенери. Ненужните компактдискове също може да влязат в употреба, като просто се провесят по елхата или от тях да се оформят големи топки. С намачкано алуминиево фолио пък може да се създадат всякакви разнообразни форми.
Оригинални играчки може да се получат и ако се покрият с водоустойчива боя от спрей фасонгите на вече изгорели и негодни за употреба електрически крушки. Самите те може да се напълнят във вътрешността си с разноцветни копчета или ленти.
Ако се използва за основа някоя стара топка и върху нея се налепят по-големи копчета, панделки или други подходящи предмети, ще се получи пък много ексклузивна и оригинална топка за коледната елха.
За нейната украса може да се използват и цветните ленти, с които обикновено се връзват подаръците или букетите. Тя струва много евтино, а от нея може да се направят всякакви цветя, гирлянди или панделки.
Разбира се, особено уместно върху живата елха в градината ще стоят „естествените” й украшения – посребрени или позлатени шишарки, като за по-големи дървета те може да се навържат в по-едър гирлянд. Също така подходящи за използване са и ябълките, мандарините и портокалите.
И не на последно място – за тази красавица може да си спестите изкуствения сняг – първо, от него растението може да пострада и второ – ако зимата е щедра на снеговалежи, тя сама ще свърши тази работа.