Полезните свойства на киселото зеле


30 Декември 2013, Понеделник


Заедно със зелевия сок то се явява невероятно ценно за нашето здраве и… красота

Автор: проф. Христо Мермерски

Много зеленчуци, когато минат през кулинарна обработка, губят част от витамините и полезните вещества, съдържащи се в тях. Затова се препоръчва те да се употребяват по възможност в свеж вид. Но ето че зелето прави изключение от това правило.
То например, след като премине през процес на вкисване, не само запазва полезните си свойства, но и ги умножава. Така например при втасването му се получават нови витамини като В12 например, а количеството на наличните В1, В2, В3, В6 и В9 чувствително се увеличава.

В същото време се запазват всички микроелементи като калий, натрий, калций, желязо, сяра, фосфор, цинк, бор, селен и мед.
Кисело зеле се получава благодарение на действието на млечнокиселите бактерии, които преработват захарите, намиращи се в обикновените зелки.

При процеса на лактоферментацията те се обогатяват с нови полезни вещества и витамини, необходими за нормалната жизнена дейност на човека. Та само изяждането на 300 г кисело зеле ни доставя необходимата дневна доза витамин С, повишаващ имунитета. При това абсолютно всички полезни качества на този продукт, който оказва положително влияние върху стомашно-чревния тракт, черния дроб и най-общо спомага за прочистването на организма, се запазват в продължение на десет месеца от деня на приготвянето му.

Консумацията на кисело зеле способства за обогатяването на клетките с хранителни вещества, спомагащи за тяхната регенерация. Друго негово положително свойство е изключителната му способност да засилва стомашната секреция. Всички желаещи да се избавят от излишните си килограми прекрасно знаят, че зелевата чорба подпомага отслабването. Това става благодарение на наличието в нея на голямо количество тартронова киселина, която предотвратява образуването на мастни отлагания. При това положителният ефект се проявява твърде бързо.

Тук трябва да направим уговорката, че хората, страдащи от гастрит с повишена киселинност, а също и язва на стомаха и дванадесетопръстника, трябва да използват киселото зеле по-ограничено.
Но пък млечната киселина може да се пребори с всякакви опасни бактерии. Нейният недостиг води до появата на лош дъх, кръвотечения от венците и други неприятности. Някои лекари отбелязват, че отлаганията по ставите често биват предизвикани именно от дефицит на млечна киселина в организма.

При чернодробни заболявания се препоръчва пиенето на т. нар. „коктейл на здравето”. Рецептата му е проста – смесват се равни части зелев и доматен сок и напитката се употребява продължително време по 3 пъти на ден.
Може би най-известното приложение от народната медицина на зелевия сок е като средство против махмурлук.

Това може да се обясни с наличието на целулоза в зелето – тя има способността да абсорбира вредните вещества, в това число и продуктите от разграждането на алкохола. Отделно, само една супена лъжица от кисело зеле ни доставя дневната доза от витамин К, който е необходим за нормалното съсирване на кръвта.

Доказани са полезните свойства на този продукт и за намаляване нивото на холестерина в кръвта. А неотдавна бе установено, че киселото зеле съдържа и множество вещества, които възпрепятстват развитието на раковите тумори. Данните са потвърдени от експерименти на учени от Финландия. По сведения на немски изследователи консумацията на кисело зеле 2-3 пъти седмично намалява риска от възникването на онкологични заболявания на стомаха и червата.  

Качествата на киселото зеле са високо ценени и в козметиката. Така например маски с неговите листа се прилагат с цел запазване младостта на кожата. Зелевият сок също няма цена за красотата – ако кожата се маже с него, то порите се свиват и тя става нежна, като изчезват всякакви пигментни петна по нея. А освен това може да се предотврати ранната поява на бръчките.

Приети вътрешно, зелевият сок и киселото зеле, които съдържат огромно количество минерални вещества и микроелементи, спомагат за укрепването на ноктите и косите.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки