Необичайно топлата зима във Финландия нанася вреда не само на селскостопанските производители, но и на екологичната обстановка в Балтийско море. Както съобщава изданието „Yle”, позовавайки се на Центъра по екология на страната, торовете от полетата се отмиват във водоемите. Само за периода от ноември до декември в Балтийско море са попаднали 3 пъти повече от обичайното от средствата, подпомагащи отглеждането на растения. Еколозите признават, че са безпомощни да се справят със ситуацията и ще разчитат единствено на голямото наличие на кислород в морския басейн, който се поддържа от югозападния вятър, разбъркващ добре водните маси.
И англичаните призовават: „Изберете родното”
Секретарят на британското правителство по въпросите на околната среда Оуен Патерсън разказа неотдавна, че по време на конференция в Оксфорд премиерът на Великобритания е изразил съжаление, че около 24 % от използваните в страната продоволствия са вносни. Висшият чиновник споделя мнението, че британското селско стопанство може да произвежда практически всички плодове и зеленчуци, освен ананаси и манго. А увеличаването на потреблението именно на местната продукция ще бъде в помощ не само на околната среда, но и на националната икономика.
През 2012 г. паричното изражение на импорта на плодове и зеленчуци на Острова достигна 8 милиарда фунта стерлинги.
Земната ябълка – хит в Италия
Краят на миналата година поднесе приятна изненада за производителите и доставчиците на земна ябълка (топинамбур) в Италия. На Ботуша бе наблюдавано поддържане на стабилно търсене на грудките на растението на достатъчно високо ниво. За особено високи резултати в реализацията съобщават фермерите от региона на Венета, където търсенето на земна ябълка в периода на рождественските и новогодишните празници е нараснало два пъти, а след това се е запазило с 30-40 % по-високо от обичайното ниво.
По данни на отрасловите специалисти, топинамбурът се е наложил като продукт, който високо се цени от потребителите, които го отнасят към полезните продукти и са започнали да го предпочитат пред останалите. Причина за това е, че грудките са много подходящи за включване в нискокалорични диети и може да се консумират от болни със захарен диабет, тъй като съдържат вещество, нормализиращо нивото на глюкозата в кръвта.
Зелени градини върху… небостъргачи
В последно време архитектите разработват радикално нови концепции за небостъргачите на бъдещето.
Така например новият проект на архитект Венсан Калебо, наречен „Asian Cairns” (в превод Азиатски каменни пирамиди), представя цял комплекс от високи сгради, който ще бъде реализиран в китайския град Шенчжен в делтата на Бисерната река – район, намиращ се срещу Хонконг. Предвижда се интегрираните в неговите здания посевни площи и оранжерии да снабдяват жителите със зеленчуци, салати и плодове.
Парковете с множество растения ще приканват хората да се разхождат на голяма височина, а електричеството ще се осигурява от ветрогенератори и слънчеви батерии.
Планира се да се построи комплекс от 6 кули, които от основата до върха си ще бъдат обкръжени от прозрачни конструкции, разположени около централната ос на небостъргачите.
Намеренията си архитект Калебо обобщава: „Искам да докарам в града природата и нейните екосистеми”. Вече съществува и нова дума за назоваване на подобни проекти – „фермостъргач” (farmscraper), което ще рече – използвани за селскостопански цели небостъргачи.